İstanbul için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

İBB Afet Koordinasyon Merkezi, bugün için öğle saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2020 09:42
Değiştirme Tarihi: 13.10.2020 09:42
İstanbul için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

Ekim ayının ortalarına geldiğimizde havalar serinlemeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda da yağışlar yaşanan İstanbul için yeni bir yağış uyarısı yapıldı.

İBB Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) ve İstanbul Valiliği'nden sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapıldı.

AKOM'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

AKOM'dan yapılan açıklamada "İstanbul’da hâlihazırda güneyli yönlerden hafif esen rüzgârın Salı öğle saatlerinden itibaren kuvvetlenerek, aralıklarla fırtına şeklinde (40-70km/s) eseceği ve beraberinde il genelinde gök gürültülü sağanak yağışların yaşanacağı tahmin ediliyor.

Yağışların öğle saatlerinden (12:00) itibaren kentin batı bölgelerinden başlaması, öğle saatlerinden sonra (15:00) boğaz çevresi ağırlıklı olmak üzere il genelinde 20 ila 45 dk gibi kısa zaman diliminde yer yer kuvvetli şekilde etkili olması bekleniyor" denildi.

VALİLİĞİN AÇIKLAMASI

"İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar kuvvetli rüzgâr ve yer yer fırtına beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA'NIN BATISINDA ETKİLİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre sabah saatlerinden itibaren akşam saatlerine kadar etkili olması beklenen rüzgârın; Marmara'nın batısında (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Yalova) güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 Km/saat) yer yer hamleli kısa süreli fırtına (50-80 Km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.