Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Akil İnsanlar'dan İstanbul için kritik uyarı

Akil İnsanlar'dan İstanbul için kritik uyarı

İstanbul’da çeşitli ilçelerde bulunan bombaların barış sürecini de hedef aldığını belirten Akil İnsanlar, “Amaçları Cizre’deki provokasyonu İstanbul’a taşımak” dedi.

20.01.2015 06:21

Diyarbakır, Hakkari ve  Cizre’de meydana gelen olayların ardından İstanbul’da bazı noktalara bomba konuldu. Akil İnsanlar Heyeti üyeleri ve Kürt entelektüeller olayların provokatif olduğuna dikkat çekerek, İstanbul’daki bombalı eylemleri Barış sürecini hedef alan  Kobani, Diyarbakır, Hakkari ve  Cizre’deki olayların devamı olarak görmek gerektiğini söyledi.Yazar Muhsin Kızılkaya, “Gerçekten bombaları PKK’nin gençlik yapılanması koyduysa ortada ateşkes olup olmadığını da sorgulamak gerekir. Bunlar provakatif eylemlerdir ve PKK’ya aittir. PKK’nın kendi gençlik yapılanmasına hakim olması, içlerindeki bu yapıyı temizlemesi gerekir. İstanbul’daki bombaları Hakkari ve Cizre’de yaşananların bir devamı olarak görmek lazım” dedi.Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Türkiye toplumunun barış sürecinden bezdirilmek istendiğine dikkat çekti.  Kurt, “İmralı ve Hatip Dicle, bu süreçte büyük çaba harcamasına rağmen sürekli provokasyonlara malzeme üretiliyor. Açıkçası Öcalan’ı İmralı’ya gömmeye çalışıyorlar. Sokaklara konuşan bu bombalar aslında PKK içindeki bu gurupların arasındaki çatışmanın birer sonucudur” dedi.

Cizre’de bir oyun oynanıyorÜmit Fırat ise, şunları söyledi: “Pek çok ülkede var buna benzer odaklar. En son Fransa’da ki terör olaylarına şahit olduk . Aslında konulan bombaları PKK üstlenmek zorunda kalıyor biraz. Kendi içlerinden birileri bombaları koyuyor,  mecbur kalıyor üstlenmeye, farklı bir kanadı olsa bile neticede kendi adamları. Cizre hem tarihsel hem de konum olarak çok iyi seçilmiş bir pilot bölge. Provokasyon deyip geçmemek lazım. Hakkari’de Diyarbakır’da tutturamadıklarını Cizre’de gerçekleştiriyorlar.”  (star)
Yorumlar | 0
üye profil