İstanbul'da sıcak çatışma!

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2015 10:44
Değiştirme Tarihi: 22.12.2015 11:11

Gaziosmanpaşa, Karadeniz Mahallesi 1149 Sokak’ta polisin bir hücre evine düzenlediği operasyon sırasında çatışma çıktı.

Gaziosmanpaşa, Karadeniz Mahallesi 1149 Sokak’ta polisin bir hücre evine düzenlediği operasyon sırasında çatışma çıktı. Operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirildiği, 4 polisin yaralandığı iddia ediliyor.

İstanbul'da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Aralık’ta Bayrampaşa’da görevden dönen Çevik Kuvvet aracının geçişi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili belirlediği teröristleri yakalamak için Gaziosmanpaşa’da hücreevine düzenlediği operasyon sırasında çatışma çıktı. Operasyonda iddialara göre 2 kadın terörist etkisiz hale getirildi, 4 polis hafif yaralandı.

Çevik kuvvet aracının geçişi sırasındaki patlamanın zanlıları

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) Ekipleri, 1 Aralık Salı günü Bayrampaşa’da görevden dönen Çevik Kuvvet aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamayla ilgili çalışmalarını tamamladı. TEM ekipleri, olayı gerçekleştiren teröristlerin Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi 1149 sokakta bir hücreevinde yaşadıklarını tespit etti. Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, sabah 02.30 saatlerinde operasyonu başlatan TEM Özel Tim ekiplerinin binaya girmesi üzerine, evde bulunan teröristler  ateş açtı. Polis ekipleri açılan ateşe karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Yaklaşık yarım saat süren çatışmada henüz kimlikleri belirlenemeyen 2 kadın etkisiz hale getirildi. TEM Özel Tim ekipleri’nden 4 polis hafif bir şekilde yaralandı.

Yaralı polisler hastanede

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Çatışmada yaralanan 4 polis memurundan ikisi ambulanslarla, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne bir polis Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım Hastanesi ve diğer yaralı polis de Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.Yaralı polis memurlarının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Sokağa giriş ve çıkışlar zırhlı polis araçlarıyla kapatıldı Gazeteciler ve vatandaşlar olay yerine yaklaştırılmadı. Olası bir toplumsal olaya karşı bir TOMA’da hazır bekletildi.

Evde düzenekle kurulmuş bomba

Çatışma sonrası daireye giren TEM ekiplerinin evde düzenekle kurulmuş bomba, el bombaları ve çeşitli silahlar bulduğu iddia ediliyor. Olay yerine Bomba İnceleme ve İmha Şube ile Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri gelerek çalışma başlattı. Polis ekiplerinin aynı terör örgüte yönelik başka hücre evlerine de baskın yaptığı, operasyonun devam ettiği öğrenildi.

Emniyet müdüründen ziyaret

Olayın ardından İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da  Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelerek yaralı iki polisi ziyaret etti ve durumları hakkında bilgi aldı. çalışkan hastane çıkışında ise basın mensuplarına açıklama yapmadı. (DHA)