İstanbul'da yeni koronavirüs tedbirleri...Asker adayları taahhütname imzalayacak

Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde alınan tedbirlere yenileri ekledi. Üzerinde en çok durulan konuların başında gelen 'asker uğurlama' etkinlikleri için özellikle İstanbul'da yeni önlemler getirildi. Alınan karara göre askere gidecek adaylar, şubelerde ‘pandemi kurallarını ihlal edecek eğlence ve konvoy gibi uğurlama etkinliği yapmayacaklarına’ dair taahhütname imzalayacak.

Yayınlanma Tarihi: 08.08.2020 09:45
Değiştirme Tarihi: 08.08.2020 09:45
İstanbul'da yeni koronavirüs tedbirleri...Asker adayları taahhütname imzalayacak

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, dün olağanüstü toplanma kararı alan İstanbul İl Hızıssıhha Meclisi, bugünden itibaren geçerli olmak üzere asker uğurlama törenlerini ve asker konvoylarını yasakladı, yeni tedbirler getirdi. 

Peki alınan yeni koronavirüs tedbirleri neler?

* Asker uğurlama törenlerine ne şekilde olursa olsun müsaade edilmeyecek. 

* Askere gidecek kişinin, otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalarına yalnızca birinci dereceden yakınları katılacabilecek. Arkadaş, akraba, tanıdık yok.

* Asker yükümlüleri, sevk işlemleri yapılırken askerlik şubelerinde herhangi bir aktivite yapmayacaklarıan dair taahhütname imzalayacak. 

* Alınan bu taahhütnamelerin bir örnekleri kaymakamlıklara bildirilecek. 

* Verdikleri Taahhüte aykırı davranan askerlik yükümlülerine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince, idari para cezası verilip, suç teşkil eden davranışlar için adli işlem başlatılacak.

Kaynak: Hürriyet