İstanbul'da yağışlar devam edecek mi? Barajlardaki son durum ne? Bünyamin Sürmeli'den çok önemli açıklamalar

İstanbul'da cuma akşamı başlayan ve düne kadar etkisini sürdüren kar yağışı, barajlardaki doluluk oranını artırdı. Öte yandan İstanbul'daki yağışların devam edip etmeyeceği de merak konusu oldu. Açıklamaları yakından takip edilen Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, yağışlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sürmeli, son yağışlarla birlikte barajlarda yüzde 5 ila 7 oranında bir artışın sağlandığını, Şubat ayında Ege, Marmara'nın güneyi ve batısı ile Güney Akdeniz'in kurak göründüğünü belirtti. Bünyamin Sürmeli yağışlarla ilgili olarak ayrıca şunları söyledi: "Marmara'nın orta ve doğusu yine ortalamanın altında kalacak. Diğer bölgeler ise ortalama seviyede yağış alacak" 

Yayınlanma Tarihi: 19.01.2021 13:58
Değiştirme Tarihi: 19.01.2021 13:58
İstanbul'da yağışlar devam edecek mi? Barajlardaki son durum ne? Bünyamin Sürmeli'den çok önemli açıklamalar

Kar yağışıyla birlikte barajlardaki doluluk oranının artıp artmadığı merak konusu oldu. CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, barajların son durumunu ve Şubat ayında beklenen yağışlara dair açıklama yaptı. 

Bünyamin Sürmeli, son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranının 5-7 arasında yükseliş gösterdiğini söyledi. 

Sürmeli ayrıca bu yılki baraj doluluk oranlarıyla kıştan çıkılmasının mümkün olmadığını ifade etti. 

Sürmeli şunları söyledi: Her şey yolunda gitse de biz geçen yılki baraj doluluk oranlarıyla bu kıştan çıkamayacağız. Bu sene muhtemelen yüzde 60'ları da yakalayamayacağız. Ocak ayında da aslında Ocak ortalaması kadar yağış göremedik.

Bünyamin Sürmeli, yeni yağışların gelmesi gerektiğini ancak önümüzdeki ay Ege, Marmara'nın güneyi ve batısı ile Güney Akdeniz'in kurak göründüğünü ifade ediyor. Güney Ege'de durumun olumsuz olduğuna işaret eden Sürmeli, 'Güney Ege kupkuru, ortalamanın da çok çok altında' dedi. 

Sürmeli konuyla ilgili şunları söyledi:

Yeni yağışların gelmesi gerekiyor. Peki geliyor mu? Şubat'ta Ege, Marmara'nın güneyi ve batısı ile Güney Akdeniz kurak görünüyor. Güney Ege kupkuru, ortalamanın çok çok altında... Tavan seviyesinde bir kuraklık içinde. İtalya, Yunanistan ve bizim batı bölgelerimiz şubat ayında sıkıntılı görünüyor.

Marmara'nın orta ve doğusu yine ortalamanın altında kalacak. Diğer bölgeler ise ortalama seviyede yağış alacak. Hafta sonuna kadar bu soğuğun içerisinden çıkıyorum ama bugün yarın en çok dikkat etmemiz gereken buzlanma olacaktır.

Şubat'tan sonraki bahar yağışlarını da çok tutamıyoruz. Bahar yağışları depolanma noktasında sıkıntılıdır.