İstanbul'da son dakika toplu taşıma kararları... İşte alınan yeni tedbirler

İstanbul'da İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve çok sayıda yetkili isim katıldı ve görüş, önerilerini paylaştı. Toplantıda, İstanbul'da toplu taşıma araçlarında uyulması gereken yeni tedbirler açıklandı. İşte o kararlar...

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 18:41
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 18:41
İstanbul'da son dakika toplu taşıma kararları... İşte alınan yeni tedbirler

Sosyal mesafe kuralına vurgu yapılan kuralların en başında ayakta yolcu ve oturan yolcu sayısıyla ilgili kararlar dikkat çekti. 

Buna göre ayakta yolcu taşıyan otobüs, metrobüs araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu taşınacak. Öte yandan otobüslerde yakın temasın önüne geçebilmek adına, zeminlere etiket uygulaması yapılacak. 

Belirlenen kapasitenin dolması durumunda otobüs şoförü yolcu almayacak. Eğer zorla binmek isteyen yolcu olursa araç durdurulacak ve sürücü kolluk kuvvetlerini arayabilecek.

İlk günden bu yana uygulanan tedbirlerden olan maske, yine geçerliliğini sürdürecek. Taşıtlara maskesiz yolcu alınmayacak. Öte yandan taşıtlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulacak. Araç zeminlerinde mesafeleri belirlemek için konulan etiketlerin benzerleri, otobüs duraklarında da olacak. 

Kurallara uymayan kişiler için gereğince işlem yapılacak.