İstanbul'da simidin fiyatı 3,5 lira oldu

İstanbul'da 2,5 liraya satılan fiyatı 3,5 lira oldu. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, zammı doğrularken, zammın sebebini ise ham maddelere yapılan yüzde 300'lük artış olduğunu ifade etti. Ham maddeye zam gelmeye devam ederse esnafın dayanamayacağını söyleyen Özdemir, '3-5 ay sonra kapatmalar başlayabilir' diyerek düşüncesini belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2021 14:51
Değiştirme Tarihi: 30.11.2021 14:51
İstanbul'da simidin fiyatı 3, 5 lira oldu

NTV'de yer alan habere göre, İstanbul simide yapılan yüzde 40'lık zam ile 2,5 liralık ürün 3,5 liraya ulaştı. 

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, zammı doğrulayarak ''Bugün itibarıyla İstanbul genelinde simit fiyatları 3,5 lira oldu. Açma ve simit 3,5, poğaça 3 lira. Börek fiyatlarının kilosu en az 60 lira, poğaça fiyatları 2 liradan 3 liraya çıktı'' dedi.

Şaban Özdemir, bu artışı ham maddelere gelen yüzde 300'lük zamma bağladı ve simide yapılan zam oranının bile esnafı kurtarmayacağını belirtti.

''KÜÇÜK ESNAF OLARAK KURTULUŞ SAVAŞI VERİYORUZ''

Küçük esnafın zor durumda olduğunu belirten Özdemir, ekonomide kurtuluş savaşı verdiklerini söyledi.

''3-5 AY SONRA KAPATMALAR BAŞLAYABİLİR''

Bir çuval unun fabrika çıkış fiyatının 450 liraya yaklaştığını dile getiren Özdemir, fiyat artışının sadece simitte değil poğaça gibi diğer pastane ürünlerinde de olduğunu bildirdi.
Un-İş Başkanı, ham maddeye gelen zamlar bu şekilde devam ederse esnafın dayanamayacağını kaydederek şöyle konuştu:

''Ham maddeye yüzde 300 zam geldi. Biz yüzde 40 zam yaptık. Bu zam da bizi kurtarmıyor. Küçük esnaf kendinden fedakarlık yapacak. Böyle devam ederse 3-5 ay sonra kapatmalar başlayabilir.''

İlgili Sayfalar: Playlist