İstanbul'da kira sorunu: Kiralık ev 1 gün boş kalmıyor 

Kentsel dönüşüm, yüz yüze eğitimin başlaması ve düğün sezonuyla birlikte kiralık evlere olan talep adeta patladı. Kiralık evlere talep giderek artıyor, adeta kiralanacak ev bulunamıyor. Emlakçılar, boşalan kiralık dairelerin neredeyse bir günde yeni kiracıya verildiğini söylüyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2021 09:24
Değiştirme Tarihi: 02.09.2021 09:24
İstanbul'da kira sorunu: Kiralık ev 1 gün boş kalmıyor 

Kiralık ev fiyatları yüzde 50’yi aşkın artarken, kiralanacak ev bulunamıyor. Milliyet gazetesinden Aylin Rana Aydin İstanbul’da Beyoğlu, Avcılar, Kadıköy, Bahçelievler ve Rumeli Hisarı bölgesinde hizmet veren emlakçılarla konuyu konuştu.

Emlakçılar, kentsel dönüşümün hızlanması, yüz yüze eğitimin başlayacak olması nedeniyle kiralık ev bulmakta zorluk çekildiğini belirterek, “Arz, talebi karşılamıyor” diyor.

Kimi emlakçı kiralık ev arayanları bekleme listesine aldığını söylerken kimisi ise, kiralık evlerin boş kalmadığını, neredeyse bir günde yeni müşteri çıktığını belirtti.

Beyoğlu bölgesinde hizmet veren gayrimenkul danışmanı Mehmet Yazıcı, Çukurcuma, Galata gibi bölgelerde yeni proje olmadığı için fiyatların yükselme eğiliminde olduğunu belirterek, "Salgında iki yıl mülk sahipleri kiralara zam yapmadı. Fiyatlar birden yükselmiş gibi geliyor fakat iki yıldır da fiyatlar aynıydı" diye konuştu. 

Arzda sorun yaşandığını dile getiren Yazıcı, denge sağlanmasının en az 2 yıl süreceği tahminini paylaştı.

Cihangir’de emlakçılık yapan Yalçın Bayazıtlı, kiralık evler için sıra olduğunu belirterek, "Fiyatlarda bin, bin 500 lira arasında artış var. Ne zaman kiralıklar çoğalır, o zaman fiyatlar düşer” dedi.

Bahçelievler’de emlak danışmanlığı yapan Mustafa Garipkuş, bölgede hızlı bir şekilde kentsel dönüşümün olması sebebiyle yeni binaların da fiyatlarının arttığını söyledi.

3.500 lira kiraya verilen yeni binaların 4-5 bin liraya çıktığını belirten Garipkuş, "Öğrenciler de bir anda yüklenince talep arttı. Bir daireye bir anda 2-3 milyon lira veremeyecek olanlar bu kiraları kabul ediyorlar” dedi.

Evlerin metrekare birim fiyatının ortalama 2 bin liraya kentsel dönüşümle yenilendiğini belirten Garipkuş, şöyle anlattı:

"Bu rakam 3 bin liranın üstüne çıktı, kiralara yansıdı. Düşmekten ziyade bu fiyatlar daha da artacak gibi duruyor. Bu daireleri 3 bin liraya kiraya veremiyorduk. Yeni binalarda en yüksek fiyat 7-8 bin liraydı. Şu an 10-12 bin liraya çıktı. Bunlar 140-150 metrekare A Plus daireler. 100 metrekare civarında olan dairelerin kira fiyatları ise 6.5-7 bin lira.”

Avcılar bölgesinde hizmet veren emlak danışmanı Arzum Pul, İstanbul’da kiralık konut fiyatlarının son bir yılda ortalama yüzde 30 arttığını, artışın bazı semtlerde yüzde 150’lerin üzerinde seyrettiğini söyledi. Pul, "Özellikle Avcılar’ın kentsel dönüşümün yoğun olduğu bölge olmasından dolayı kent sakinlerinin depreme dayanıklı daire arayışları da fiyat artışını etkiledi" diye konuştu.