İstanbul'da kira bedeli kadar aidat!

İstanbul’da bazı sitelerde aidatlar cep yakıyor. Konuyla ilgili konuşan Gayrimenkul değerleme genel müdürü Cansel Turgut Yazıcı, "İstanbul’da aidat fiyatları aylık 55 lira ile başlıyor, 3 bin 500 liraya kadar gidiyor. Metrekaresi ve sitenin büyüklüğüne göre bu fiyatlar farklılık gösteriyor" açıklamasını yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 04.01.2021 15:29
Değiştirme Tarihi: 04.01.2021 15:29
İstanbul'da kira bedeli kadar aidat!

İstanbul’daki bazı markalı konut projelerindeki aidatlar cep yakıyor. Gayrimenkul Değerleme firması tarafından yapılan aidat araştırmasına göre İstanbul’da markalı konut projelerinde yüz metrekarelik daireler için ödenen ortalama aylık aidat bedeli 400-450 lira. Aidatlar sitenin sağladığı olanaklar, dikey ya da yatay mimaride inşa edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yeni ya da eski bir projede olması gibi etkenlere göre değişiyor. 

BÖLGE BÖLGE FİYATLAR

İstanbul’da aidat fiyatları ile ilgili bir araştırma yaptıklarını ve semtlere göre farklılıklar tespit ettiklerini belirten Gayrimenkul değerleme genel müdürü Cansel Turgut Yazıcı, "İstanbul’da aidat fiyatları aylık 55 lira ile başlıyor, 3 bin 500 liraya kadar gidiyor. Metrekaresi ve sitenin büyüklüğüne göre bu fiyatlar farklılık gösteriyor. Genel olarak baktığımız zaman ortalama aidat fiyatlarının metrekarede 4 buçuk lira civarında olduğunu görüyoruz. İstanbul’da hangi ilçede ortalama ne kadar aidat ödeniyor diye baktığımızda en yüksek ilçenin Şişli olduğunu görüyoruz. 945 lira ile önde gidiyor. Onu 935 lira ile Beşiktaş takip ediyor. Kağıthane 553 lira ile geliyor arkasından. Üsküdar 524 lira ile ve Sarıyer 495 lira ile geliyor. En düşük ise Fatih aylık 55 lira ile ilk sırada. Beylikdüzü ve Büyükçekmece aylık 220 lira. Buradaki en önemli etken sitelerin büyüklüğü ile ilgisi var. Fatih daha küçük evlerin ve apartmanların olduğu bir yer. Büyükçekmece, Arnavutköy gibi bölgelerde ise daha büyük ve kompakt olmayan kocaman siteler görüyoruz. O yüzden aidatlar daha farklı oluyor" açıklamasını yaptı. 

"BU DÖNEMDE KULLANILMADI"

Yazıcı, "Pandemi döneminde aslında havuz, ortak alan, sauna vs. gibi sosyal hizmetler sağlanan yerlerin çoğu uzun bir zaman kapalı kaldı ve kapalı kalmaya da devam ediyor. Ancak bunlarla ilgili ödemelerde bir değişiklik olmadı. Özellikle sosyal alanlara ve tesislere ayrı bir para vermiyorlarsa aidat dışında bunlarda bir değişiklik görmedik. Çünkü bunlar yıllık bütçeleniyor ve elamanlarda yıllık alınıyor. Ne kadar görürdük peki bir farklılık olsaydı? Yüzde 10 civarında bir eksilme olabilirdi. Ama bu yapılamadı. Yani havuzu, saunayı bu süreçte kullanmamış olsak da aidatı tam ödüyoruz" dedi. 

UYARI GELDİ 

Sitelerde ev kiralayacak ya da satın alacak olanları da uyaran Cansel Turgut Yazıcı, "Sitelerde ev kiralayacak ya da satın alacak olanların metrekare birim maliyetlerine bakmaları lazım aidat açısından. 1 + 1 dairelerde maliyetlerin birim metrekarede daha yüksek olduğunu görecekler. Dairenin büyüklüğü arttıkça birim metrekareye düşen aidat yükü azalıyor. Fakat toplamda tabi ki metrekare ile çarpıldığı için yükselecektir. Bunun nedeni sabit ve değişken maliyetlerden kaynaklanıyor. Dikkatli incelemekte fayda var" diye konuştu. 

(DHA)