İstanbul'da kentsel dönüşüm kararı! 85 bin konut geliyor!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında 22 ilçede 85 bin konutun projelendirildiğini açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2020 10:11
Değiştirme Tarihi: 10.12.2020 10:11
İstanbul'da kentsel dönüşüm kararı! 85 bin konut geliyor!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında 22 ilçede 85 bin konutun projelendirildiğini söyleyerek, "Bunlardan en önemlisi, “Esenler Projesi.” Esenler’de 50 bin konut üreteceğiz. Proje İstanbul, belki de Türkiye için örnek olacak” açıklamasını yaptı. 

GÖKDELENLERE KARŞI FORMÜL 

Gökdelenlere karşı yapı formüllerinin “zemin +5” olduğunu belirten Bulut, “İstanbul’da, gökdelenlerin bu kadar olduğu bir yerde biz tamamen zemin +5’ten taviz vermeyeceğiz. 
Esenler Projesi ise İstanbul için çok önemli, aşağı yukarı 10 milyon metrekareye yakın, askeriyeden alınmış bir alan, etrafında birçok ilçeyi barındırıyor. Bu rezerv konutlar dönüşüm için kullanılacak. Esenler bölgesini güney ve kuzey rezerv alanı olarak ikiye ayırdık. Güneyde toplam 7 bin 29 konut üretiyoruz. Kuzeyde 34 bin 562 konut yapacağız, 2021’de gireceğiz” dedi. 

"KAT SAYISINI İNDİRDİK"

Öte yandan “Gaziosmanpaşa’da belediyenin kendilerinden önce başlatmış olduğu projede 25 kata varan blokları 10’a indirdiklerini anlatan Bulut, "Bir başka kentsel dönüşümümüz Üsküdar Kirazlıtepe Çamlıca Camisi’nin etrafıyla ilgili. Bin 876 konut. Yine mevcuttaki konut sayısından daha az konut inşa ederek burada dönüşümü sağlıyoruz” bilgilerini paylaştı. 

(Milliyet)