İstanbul'da kademelendirilmiş mesainin detayları belli oldu!

Ankara'dan sonra İstanbul'da da koronavirüs tedbirleri kapsamında kademelendirilmiş mesai uygulaması gündemde. Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "Valilik özel sektör için sanayi odalarıyla, özel sektör temsilcileriyle görüşerek buna göre mesaiyi kademelendirecek" diye konuştu. 

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2020 11:43
Değiştirme Tarihi: 14.09.2020 11:43
İstanbul'da kademelendirilmiş mesainin detayları belli oldu!

Ankara'da uygulanan kademelendirilmiş mesai uygulaması İstanbul için de gündemde. Konuyla ilgili konuşan Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "İstanbul Valiliği adına Toplu Ulaşım Bilim Kurulu tarafından yapılan anket sonucuna göre, toplu ulaşım araçlarını yüzde 60 oranında özel sektör çalışanları kullanıyor. Kademelendirilmiş mesaiye özel sektör çalışanları dahil edilmeli. Nisan, Mayıs, Haziran ayında yaptığımız çalışmalarda normalde 9 milyon olan sayı 900 bine düştü. Yavaş yavaş normalde döndükçe geçen hafta itibarıyla toplu ulaşım yolculukları 4 milyon 200 bin civarında gerçekleşti. Valilik adına yaptığımız anket sonucuna göre yolculukların yüzde 60'ı özel sektöre ait. Bir kademelendirilme yapılacaksa özel sektör ve kamuyu beraber kapsamalı. Yoksa sonuç başarılı olmaz. Pandemi döneminde yüzde 90 oranında azalan yolculuklarda bile en çok seyahat edenler market çalışanları, emniyet mensupları, sağlık çalışanlarıydı" diye konuştu. 

VALİLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 

İstanbul Valiliği tarafından konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirten Prof. Dr. Ilıcalı, "Toplu ulaşımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Valilik İBB ile Perşembe günü bir toplantı yaptı. Birlikte bir çalışma yapılacak. Valilik özel sektör için sanayi odalarıyla, özel sektör temsilcileriyle görüşerek buna göre mesaiyi kademelendirecek" dedi. 

"TALEBİ YÖNETİP, DÜŞÜRMEMİZ LAZIM"

Mevcut normale gelindiğinde ve bugünkü haliyle pik saatlerdeki yolculukları karşılamaya kapasitenin yetmediğini belirten Ilıcalı, "Bunun için talebi yönetip, düşürmemiz lazım. Bu yüzden mesai kademelendirilmesi çok önemli. Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla beraber hayat buluyor. Bu yönden de çok mutluyum. Bu hafta içerisinde tahmin ediyorum ki Valimiz sonuçları kamuoyuyla paylaşacak. Son haftalarda metrobüs yolculukları bir günde 500 bin civarında seyrediyor. İki pik nokta yer alıyor. 50 bini sabah 08.00-09.00 arasında, 50-55 bini de akşam 17.00-18.00 arasında gerçekleşiyor. Mesai kademelendirmedeki amaç, bu pik saatleri azaltmak. Mesailer 4 gruba ayrılsa ve sabah 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00'da başlayan gruplar olursa 50-55 binlik rakamlar en az 20 bine düşer. Bu sayede sosyal mesafe ayarlanır, risk azaltılır" açıklamasını yaptı. 

Haber ile ilgili metin girin!.(DHA)