İstanbul'da hafta sonu hava nasıl olacak? Sağanak yağmur uyarısı...

Türkiye'de yaz mevsimi yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlarken yüksek sıcaklıklar özellikle yurdun batı kesminde şiddetli yağışlara neden olacak. Bu yağmurlarla birlikte; sel, hortum ve  dolu riskleri bulunuyor. Buna göre, yarın Antalya, Bursa, Sakarya, Bolu, Karabük, Ankara, Konya başta olmak üzere 15 ilde kısa süreli sağanak yağışlar bekleniyor. İstanbul'un bazı ilçelerinde de cumartesi akşamından pazar gününe kadar kısa süreli ancak etkili sağanak geçişleri yaşanabileceği konusunda uyardı.

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2020 21:26
Değiştirme Tarihi: 11.09.2020 21:26
İstanbul'da hafta sonu hava nasıl olacak? Sağanak yağmur uyarısı...

NTV'nin haberine göre yarın Antalya, Bursa, Sakarya, Bolu, Karabük, Ankara, Konya başta olmak üzere 15 ilde kısa süreli sağanak yağışlar bekleniyor. Görülecek bu yağışlar hava sıcaklığının etkisi ile ani ve şiddetli olabilir. 

SEL, HORTUM, DOLUYA KARŞI UYARI

NTV Meteoroloji editörü Dilek Çalışkan, önümüzdeki iki gün yağmurlara karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulunarak, ''Bu yağmurlar esnasında yıldırım, dolu, sel, hortum gibi hava olaylarının oluşma ihtimali var'' dedi. 

İSTANBUL'DA HAVA NASIL OLACAK?

Özellikle yurdun batı kesimde görülmesi beklenen yağış geçişleri İstanbul'da da etkili olacak. Çalışkan, ''İstanbul'un bazı ilçelerinde cumartesi akşamından pazar gününe kadar kısa süreli ancak etkili sağanak geçişleri yaşanacak'' bilgisini verdi. Dilek Çalışkan ayrıca yurt genelinde beklenen yağış geçişlerini şöyle sıraladı:

Marmara Bölgesi'nde; Balıkesir, Bilecik, Sakarya boyunca ani yağmurlar görülebilir. Bursa'da da şiddetli yağış ihtimali var. 

Ankara, İzmir'in iç kesimleri ve Antalya boyunca ilçe ilçe kuvvetli sağanak geçişi ve gök gürültüsü oluşacak. 

İç Anadolu Bölgesi'nde görülen aşırı sıcaklarla birlikte Konya, Kayseri, Çankırı, boyunca şiddetli yağmur bekleniyor. 

EGE'DE SU BASKINI RİSKİ

Ege'de ise nem yüksek ve su baskını riski var. Aydın, Muğla, Manisa, Kütahya boyunca yağışlar gök gürültülü ve şiddetli. Karadeniz'de Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük'te şiddetli yağışlara karşı tedbirli olunmalı. Trabzon ve Samsun'un iç kesimlerinde de kısa süre yağış var. 

Yurdun doğusunda ise aşırı sıcaklar etkili olmaya devam ediyor.