İstanbul'da etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu sonrası araç sahipleri oraya akın etti

İstanbul'da dolu yağışı birçok araçta hasara yol açtı. Benzer bir durumun 2017 yılında da yaşandığı İstanbul'da, araçları dolu nedeniyle hasar gören sürücüler oto sanayi sitelerinin yolunu tuttu. Tamir için oto sanayiye akın eden sürücüler, yoğun bir talebin oluşmasına yol açtı. 

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 14:40
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 14:40
İstanbul'da etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu sonrası araç sahipleri oraya akın etti

İstanbul'da etkili olan dolu yağışı nedeniyle çok sayıda araçta hasar meydana geldi. Ceviz büyüklüğündeki dolu nedeniyle araçları hasar alan sürücler, Bostancı ve Ümraniye Oto Sanayi siteleri doldu taştı. Ustalar talepleri karşılamaya çalıştıklarını belirterek, hasar boyutların 2017 yılındaki doluya kıyasla daha az olduğunu belirtti. Göçük düzeltme işleminin fiyatı ise bin liradan başlıyor, hasar durumuna göre üst sınır belirleniyor.

İstanbul'da 2017 yılında yağan dolunun bir benzeri de dün yağdı. Konuyla ilgili DHA'ya konuşan Bostancı Oto Sanayi Sitesinde göçük ustası olan Ercan Aydın, "2017 dolusunda daha yoğun bir talep vardı. 2017'ye göre alışılmış bir durum var insanlarımız daha sakin, duyarlı bir şekilde yaklaşmaya çalışıyor. Kasko veya anlaşmalı servislerden yaptırılabilir. Mini onarımla hasar karşılanabilir. Mağduriyetler giderilebilir. Bizde şu an yaklaşık 100'e yakın araç sırada" dedi.

DOLU HASASI ONARIMI NE KADAR?

Taban fiyatın bin lira, hasar durumuna görede 8-10 bin lira hasar düzeltme masrafı çıkardıklarını söyleyen göçük ustası Hüseyin Özer, "Bugün 20'nin üzerinde araç geldi. Talep çok yoğun. Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar tarafında şiddetli bir dolu yağışı oldu. Araçlar çok hasar görmüş. Bunu biz boyasız bir şekilde düzeltiyoruz. Bunu böyle düzeltemeseydik, maddi anlamda insanlara çok zarar verecekti. Şu an insanlar bunun için verdikleri paraları sokağa attıklarını düşünüyorlar ama arabaları orijinal, boyasız şekilde eski durumuna dönüşüyor. Ustalarımız da çok az olduğu için talep ve yoğunluk çok yüksek oluyor. Yaklaşık bin tane dolu hasarı olan aracım var. Bu hasarların hepsini biz tek tek düzeltmeye çalışıyoruz. Kaskodan yapıldığı zaman, kasko bozuluyor, TRAMER'e yansıyor. Ekspertize gittiği zaman çıkıyor. Ama kaskoya yansıtmazsa, iyi bir ustaya yaptırırsa hiç kimse anlamaz arabanın başına dolu hasarı geldiğini. Taban fiyatım bin lira, hasar durumuna göre 8-10 bin liraya kadar çıkıyor" dedi.


Kaynak: DHA