İstanbul'da son durum!

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı İstanbul'da iki farklı görüntüye sahne oluyor. Taksim ve çevresinde çatışmalar yaşanırken, Kadıköy'de şarkı ve halay var...

Yayınlanma Tarihi: 01.05.2014 07:10
Değiştirme Tarihi: 01.05.2014 16:34
İstanbul'da son durum!

Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan caddeler, gece saatlerinden itibaren demir polis bariyerlerle kademeli olarak kapatıldı.

İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamayla Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamasına yasaklanmasının ardından, günler öncesinden Taksim ve çevresine getirilen demir polis bariyerleri, saat 00.30’dan itibaren belirlenen noktalara kurulmaya başlandı. Görevliler önce Taksim Cumhuriyet Anıtı ve çevresini kapattı. İlerleyen saatlerde de kademeli olarak Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan yollara bariyerler kuruldu. Anıtın kapatıldığını gören bazı vatandaşlar, anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Öte yandan Taksim ve çevresinde 1 Mayıs’ta görev alacak personel için, bölgeye seyyar tuvaletler konuldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

TURNİKELERE BANT ÇEKİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Mayıs nedeniyle daha önceden belirlediği ulaşım tedbirleri kapsamında, bazı metrobüs ve metro duraklarının turnikelerine şerit çekildi.

TOMALAR KONUŞLANDIRILDI

Güvenlik önlemlerinin alınacağı bölgelere de, gece saatlerinden itibaren ’akrep’ diye tabir edilen zırhlı polis araçları ile TOMA’lar görev yerlerine konuşlandırıldı.

E 5'TE POLİS MÜDAHALESİ

E 5 Karayolu Mecidiyeköy mevkiinde yolu trafiğe kesen eylemcilere polis müdahale etti. Polis, eylemcilere gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler kaçarken yol tekrar trafiğe açıldı.

OKMEYDANI'NDA 1 MAYIS OLAYLI BAŞLADI
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, Okmeydanı'nda olaylı başladı. Sabahın erken saatlerinde Piyalepaşa Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi'ne çıkan sokaklarda toplanan yüzü maskeli bazı guruplar, polislere havai fişek, molotof kokteyli fırlatarak sapanlarla taş attı.

Polis de göstericilere biber gazı ve plastik mermilerle karşılık verdi. Göstericilerin attığı molotof kokteyli akrep diye bilinen zırhlı polis aracına isabet etti. Aracın alev alarak tutuşmasına neden oldu. Akrep, kısa sürede söndürüldü. Polis bir göstericiyi gözaltına aldı.

Haber ile ilgili metin girin!. TÜRK-İŞ ÜYELERİ KAZANCI YOKUŞU'NA KARANFİL BIRAKTI
Türk-İş temsilcileri ve üyelerinden oluşan grup, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri anmak için Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı.

Türk-İş Yönetim Kurulu, Türk-İş Başkanlar Kurulu ve Türk-İş üyelerinden oluşan grup, Sabah saatlerinde Gümüşsuyu'ndaki Türk-İş 1 No'lu Şube'nin önünde toplandı.

Grup, daha sonra karanfillerden oluşan  "1 Mayıs Türk-İş" yazılı çelenkle Kazancı Yokuşu'na yürüdü. Sabah saatlerinde polis barikatıyla kapatılan Kazancı Yokuşu, anma dolayısıyla açıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.
BEŞİKTAŞ'TA ARA SOKAKLARDA MÜDAHALE

Beşiktaş'ta polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba ikinci kez müdahale edildi. Ara sokaklara kaçan göstericiler polise taş ve şişe atarak eylemlere devam ediyor.

Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda ilk müdahalenin ardından tekrar toplanan gösterilere polis önce "dağılın" anonsu yaptı. Grup uyarıları dikkate almayınca polis gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

ÇELENK BIRAKIP HORON TEPTİLER
Enerji-iş Sendikası'na bağlı bir grup, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra burada horon teperek 1 Mayıs'ı kutladı.

HAK-İŞ TAKSİM'DE
Hak-iş sendikasına bağlı yaklaşık 50 kişi, Gümüşsuyu Caddesinden Taksim Meydanı'na girdi.

'Yaşasın 1 Mayıs",'Yaşasın örgütlü mücadelemiz'slogları atarak Kazancı yokuşuna doğru yürüyen Hak-İş sendikasına bağlı grup burada yere karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundu.

DİSK ÖNÜNDE MÜDAHALE
Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nden Taksim’e yürümek isteyen gruba polis izin vermiyor.   Polis, aralarında CHP’li ve HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu gruba dağılmaları yönünde anons yaptı.   DİSK yetkilileri ve milletvekilleri polisle konuşurken çevik kuvvet ekipleri işçilerin olduğu gruba tazyikli su ile müdahalede bulundu.
  KADIKÖY MEYDANI'NDA ŞARKILI HALAYLI KUTLAMA
Kadıköy Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında katılımcılar çalan müzik eşliğinde oyun oynuyor, halay çekiyor. Kadıköy Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanmaya başladı. Kalabalık saat 11.00'de meydana doğru yürüyüşe geçti.
  Haber ile ilgili metin girin!.
Sloganlar ve alkışlar eşliğinde bir saat süren yürüyüşün ardından grup saat 12.00'de Kadıköy Meydanı'na ulaştı. Vatandaşlar, polis aramasından geçtikten sonra kutlama için ayrılan alana girdi. Vatandaşlar ve sendika görevlileri çalan müzik eşliğinde hem oyun oynadı hem halay çekti. Meydanda her geçen dakika katılımcı sayısı artıyor.


CHP BİNASINA MÜDAHALE: 4 GÖZALTI   Beşiktaş CHP ilçe binasına polis tarafından yapılan müdahalede dört kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri Uğur Ozan Şahin, Muhammed Emin Birgün ve Mustafa Bitişolduğu belirlendi. Göstericilerin önünde toplandığı CHP Beşiktaş ilçe binasının etrafı polislerce çevrilmişti.
  SES BOMBASI PANİĞİ
Beşiktaş'ta sabah saatlerinde başlayan polis müdahalesi aralıklarla devam etti. Müdahale sırasına göstericileri bulan polis, patlamamış bir ses bombasını da fark etti.
  TAŞLARIN HEDEFİNDE POLİSLER VARDI!
Okmeydanı’nda toplanan yüzleri maskeli göstericiler polisi taş yağmuruna tuttu. Çıkan olaylar sırasında yaralanan bir polis memuru kanlar içinde kaldı.
  138 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
İstanbul'daki olaylarda 138 kişinin gözaltına alındığı, polislerin de aralarında bulunduğu 50 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.
  POLİS TAZYİKLİ SUYLA PÜSKÜRTTÜ
Beşiktaş meydanına inmeye çalışan kalabalık grup, TOMA'nın müdahalesiyle geri püskürtüldü.

Beşiktaş'ta sabah erken saatlerde başlayan eylemler, aralıklarla devam etti. Yapılan müdahaleler ardından tekrar toparlanan gruplar, defalarca Beşiktaş Meydanı'na yürümeyi denedi. Beşiktaş'a inmeye çalışan grup, TOMA'lar tarafından tazyikli suyla püskürtüldü. Barbaros Bulvarı'nda yaşanan müdahale sonrası eylemciler bir kez daha ara sokaklara kaçarak dağıldı.
  KADIKÖY'DEKİ KUTLAMALAR SONA ERDİ
Kadıköy'deki 1 Mayıs kutlamalarında binlerce kişi kişi Kadıköy Meydanı'nda bir araya geldi.

Alandakiler, sahneye çıkan sanatçı Onur Akın'ın seslendirdiği şarkılarla coştu. Bazıları ise hareketli müzikler de dans etti. 1 Mayıs kutlaması müzik şöleninin ardından sona erdi.
  İSTİKLAL CADDESİNDE POLİS MÜDAHALESİ
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle polis Taksim İstiklal Caddesi'nde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Polis İstiklal Caddesine çıkan ara sokakları bariyerlerle kapattı. Ara sokaklarda toplanan yaklaşık 20 kişilik bir grup polisi protesto ederek caddeye çıkmak istedi. Balık Pazarı girişinde “Her yer Taksim Her yer Direniş" sloganları atan gruba polis dağılın uyarısında bulundu. Grup dağılmayınca gruba TOMA'dan sıkılan tazyikli su ve plastik mermi ile müdahele edildi. Göstericiler ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi. Polisin önlemleri sürüyor.
  TAKSİM'E ÇIKAN EYLEMCİLERE GÖZALTI
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına kapatılan Taksim'e çıkmayı başaran 2 eylemci gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği'nin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına kapattığı Taksim'e ulaşmaya çalışan eylemciler gün boyu polisle çatıştı. Eylemcilerin gün boyu ulaşamadığı Taksim'e 2 eylemci çıkmayı başardı. Nihal İyidoğan ve Recep Güzel isimli iki eylemci, meydandaki havalandırma kanalının üzerine çıkarak "Mücadele Birliği" yazılı pankart açtı. "Yaşasın 1 Mayıs" diye bağırmaya başlayan eylemcilerin yanına gelen polis, uzun süre aşağı indirmek için uğraştı. Ancak eylemciler polise direnerek çıktıkları yerden inmedi. Bunun üzerine polis iki eylemciyi yaka paça aşağı indirerek gözaltına aldı. Polis otobüsüne bindirilen eylemciler emniyete götürüldü.