İstanbul bayram namazı saat kaçta? Diyanet 2020 İstanbul Kurban Bayramı namazı saati

İstanbul'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Bayram arifesinde yarın sabah namazından sonra kılınacak Kurban Bayramı namaz saati araştırılıyor. Özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar, ibadete açılan Ayasofya Camiinde bayram namazını kılabilmek için İstanbul Kurban Bayramı namazı saati kaçta merak ediyor. Peki, İstanbul'da bayram namazı kaçta? İşte diyanete göre kurban bayramı namazı saatleri...

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2020 21:02
Değiştirme Tarihi: 30.07.2020 21:02
İstanbul bayram namazı saat kaçta? Diyanet 2020 İstanbul Kurban Bayramı namazı saati

Türkiye'de yarın cemaatle eda edilecek Kurban Bayramı namazı heyecanı yaşanıyor. Yılda iki kez kılınan bayram namazı, Ramazan Bayramında pandemi nedeniyle kılınamamıştı. 31 Temmuz Cuma günü bayram namazı, İstanbul dahil camilerde sabah namazından bir süre sonra kılınacak. Vatandaşlar ise İstanbul'da Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak araştıyor. İşte Diyanete göre İstanbul 2020 Kurban Bayram namazı saati...

İSTANBUL BAYRAM NAMAZI SAATİ : 06:33

İL İL KURBAN BAYRAMI NAMAZI VAKİTLERİ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rekatında üç, ikinci rekatında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.   

Bayram Namazının Kılınışı Birinci Rekat:

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan ya da Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.   

2) İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.   

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:   

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.  

İkinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.   

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.   

4) Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)   

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.   

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rekat:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rekatta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.   

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

İlgili Sayfalar: Playlist