İstanbul, Ankara ve İzmir'de iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi ve il il iftar saatleri

İftar saat kaçta açılacak sorusu, akşam saatleri yaklaştıkça hız kazanmaya devam ediyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte milyonlarca vatandaş oruç tutmaya başladı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayan birçok vatandaş, iftarın saat kaçta açılacağını merak ediyor. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir'de iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi ve il il iftar saatleri.

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2021 15:13
Değiştirme Tarihi: 14.04.2021 15:13
İstanbul, Ankara ve İzmir'de iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi ve il il iftar saatleri

2021 Ramazan ayının gelmesiyle birlikte milyonlarca Müslüman vatandaş oruçlarını tutmaya başladı. 2021 Ramazan imsakiyesi ise oruç tutan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar, iftarlarını saat kaçta açacağını merak ederken, akşam ezanı saatleri sorgulanıyor. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir'de iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi ve il il iftar saatleri.

İFTAR SAAT KAÇTA?

İstanbul iftar vakti: 19:49

İzmir iftar vakti: 19:53

Ankara iftar vakti: 19:32

Bursa iftar vakti: 19:48

Antalya iftar vakti: 19:38

Gaziantep iftar vakti: 19:11

Mersin iftar vakti: 19:22

İL İL İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR? 

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.