İstanbul - Ankara - İzmir iftar saatleri | İlk iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi

Ramazan ayının ilk gününde oruçlarını tutan vatandaşlar, ilk iftarın saat kaçta açılacağını sorguluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde ikamet eden vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 Ramazan imsakiyesini merak ediyor. Peki, ilk iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi.

Yayınlanma Tarihi: 13.04.2021 15:37
Değiştirme Tarihi: 13.04.2021 15:37
İstanbul - Ankara - İzmir iftar saatleri | İlk iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi

İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayan ve oruç tutan vatandaşlar, il il iftar saatlerini internet üzerinden sorgulamaya devam ediyor. Ramazan ayının ilk gününde ilk oruçlarını tutan vatandaşlar, 2021 Ramazan imsakiyesiyle birlikte oruçlarını saat kaçta açacaklarını merak ediyor. Peki, ,ilk iftar saat kaçta açılacak? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi.

Bugün Ramazan ayının ilk gününü idrak eden vatandaşlar, ilk iftarın saat kaçta açılacağını merak etmeye başladı. Vatandaşlar kentlerinde iftar ve sahur vakitlerini araştırıyor. Oruç ibadetlerini gerçekleştirmek için niyet eden Müslümanlar, akşam ezanının ne zaman okunacağını ve ilk iftarın saat kaçta olduğunu öğrenmek istiyor.

İSTANBUL İFTAR SAATİ: Niyetlerini ederek oruç ibadetlerini başlatan kişiler iftar saatinde oruçlarını açacaklar. İl genelinde ilk oruç 13 Nisan 2021 Salı günü saat 19:48'de açılacak.

ANKARA İFTAR SAATİ: Ankara'da iftar, 13 Nisan Salı günü saat 19.55'te gerçekleşecek.

İZMİR İFTAR SAATİ: İl genelinde ilk oruç 13 Nisan 2021 Salı günü saat 19:52'de açılacak.

İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYIN

İMSAK NE ZAMAN BAŞLAR? 

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.