İstanbul'a kar yağacak mı? Ne zaman yağacak? Bünyamin Sürmeli tarih verdi: Sımsıkı giyinin

Uzun süredir beklenen kar yağışı Ankara'da ve Türkiye'nin pek çok kentinde başladı. Su kıtlığı haberleriyle gündeme gelen İstanbul'da da kar yağışının ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Peki İstanbul'a kar yağacak mı, ne zaman yağacak? Ünlü meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli, İstanbul kar yağışı ile ilgili son dakika gelişmesini anlattı. Bünyamin Sürmeli, İstanbul'da kar yağışının cuma gecesi 03.00-04.00 sıralarında başlayacağını belirtti. Çok sert bir kar yağışı beklenmediğini söyleyen Bünyamin Sürmeli, pazar günü bu kar yağışının bir ihtimal hayatı güçleştirebileceğini ekledi.

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2021 13:53
Değiştirme Tarihi: 13.01.2021 13:55
İstanbul'a kar yağacak mı? Ne zaman yağacak? Bünyamin Sürmeli tarih verdi: Sımsıkı giyinin

İstanbul'a kar ne zaman yağacak? İstanbul kar yağışı ne zaman başlayacak? CNN Türk Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli konuyla ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Sürmeli, "Muhtemelen cuma gece 03.00-04.00 sularında başlayacak. Gece kuvvetlenecek." derken, "Bir de 3-4 derecelerle gelecek bir kar yağışı olduğu için çok sıkı sert bir kar olacağı yönünde bir görüntü yok. Yumuşak bir kar olacak. Umuyoruz ki hayatı çok çok zorlamaz. Ama ciddi bir örtü yapma ihtimali, hayatı zorlama ihtimali pazar günü olabilir." ifadelerini kullandı. Sürmeli İstanbul'un haricinde Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Uşak ve Afyon kentlerini de uyardı. Sürmeli son olarak da "Herkese sımsıkı giyinin diyoruz. Ayın 20-21'ine kadar soğuk hava ile beraberiz." diye konuştu.

Bünyamin Sürmeli, ilk olarak Ankara'daki durumu değerlendirdi. Önce yağmur sonra da kar yağışının başladığını söyleyen Bünyamin Sürmeli, bu durumun da akşam saatlerine kadar devam edeceğini ifade etti. Sürmeli, '"Ankara için yağmurla başlayıp kara dönüştü. 16.00-17.0 sularına kadar devam edecek. Yarın öğleden sonra, akşam saatlerinden aslında etkin kar yağışı olacak.'dedi.

Bünyamin Sürmeli'nin sözleri şu şekilde:


Nasıl giriş yapacak? Kuzey Ege, Marmara üzerinden giriş yapıp, Karadeniz, Doğu Anadolu'ya doğru ilerleyecek. En kuvvetli kar yağışını Marmara'nın güneyi, Çanakkale, Balıkesir, Bursa çevreleri alacak. Bir de Kuzey Ege, Uşak, Afyon dolaylarında... Kuzey Ege için hayatı etkileyecek yolları zorlayacak bir kar görünüyor. Bu alanda hayatı ciddi anlamda etkileyecektir. 

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Önemli olan ne kadar geldiği ama geliyor. İstanbul'da yarın geceden itibaren, gece kar yağışı alana giriyor. Baya iyi de bir kar yağışı alıyor. İstanbul için gece sabaha karşı kuvvetleniyor kar. Sabah 10.00-11.00 gibi ömrünü tamamlamaya başlıyor. Muhtemelen cuma gece 03.00-04.00 sularında başlayacak. Gece kuvvetlenecek. Bu cuma gününün tablosu.

"HERKESE SIMSIKI GİYİNİN DİYORUZ"

Cumartesi günü ise İç Anadolu, Karadeniz'de, İç Ege'de yerel kar geçişleri  yavaşlasa da Pazar günü bir tur daha... Marmara'da, İç Anadolu'da Karadeniz'de, İç Ege'de kendisini gösterecek. Doğu Anadolu'da kendisini gösterecek. Akdeniz ve Güneydoğu bu sistemden bir pay almıyor. Pazar günü deniz etkisi de etkilenebilir. Muhtemelen pazar günü İstanbul adamakıllı bir beyaz örtüye bürünebilecek. Hatta Pazartesi öğle saatlerine kadar da bu kar yağışı devam edecek. Deniz etkisine kar takviyesi diyelim, pazar günü daha yüksek bu etki, sıcaklık da daha düşük. Ne kadar sıcaklık düşükse o kar tanesi içindeki su oranı az, bu oranı daha yüksek oluyor. Bu da karın tutunmasını sağlıyor. Sıcaklık hafta sonu, Pazar özellikle düşüyor. Pazar günü gündüz Ankara sıfırın altında olacak. Bolu çevreleri öyle. İstanbul 2 derecelerde görünüyor. Herkese sımsıkı giyinin diyoruz. Ayın 20-21'ine kadar soğuk hava ile beraberiz. Sokak hayvanlarını da unutmayalım diyoruz.

Bir de 3-4 derecelerle gelecek bir kar yağışı olduğu için çok sıkı sert bir kar olacağı yönünde bir görüntü yok. Yumuşak bir kar olacak. Umuyoruz ki hayatı çok çok zorlamaz. Ama ciddi bir örtü yapma ihtimali, hayatı zorlama ihtimali pazar günü olabilir.
İstanbul'da Cuma günü beklediğimiz kar yağışının biraz daha etkilisi Anadolu yakasında olacak. Gece ilk Avrupa’da başlıyor, etkili kısmını Anadolu alıyor."

İSTANBUL HAVA DURUMU 

Öte yandan merak edilen noktalardan biri de İstanbul hava durumu oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde İstanbul 5 günlük hava raporuna göre durum şöyle;

Haber ile ilgili metin girin!.