İstanbul'a asit yağmuru yağacak mı? Asit yağmuru nedir?

Yayınlanma Tarihi: 16.01.2020 10:14 | Değiştirme Tarihi: 16.01.2020 10:14

İTÜ Meteoroloji Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr Deniz Demirhan, 8'de Bugün canlı yayınında milyonlarca İstanbulluyu tedirgin eden asit yağmuruna ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Peki İstanbul'a asit yağmuru yağacak mı? Asit yağmuru nedir? Asit yağmuru tehlikel mi? Asit yağmurundan nasıl korunmalıyız? İşte tüm bunların cevapları...

İstanbul'da asit yağmurunun olmayacağını söyleyen Dr. Deniz Demirhan, mümkünse dışarı çıkılmaması ve kapalı ortamda kalınması gerektiğini söyledi. Öte yandan dışarı çıkmak durumunda kalanlar için ise maske takmanın gerektiğini ifade etti. Demirhan, İstanbul'da partiküler madde içeriği olan bir yağmurun beklendiğini ve bu yağmurun cuma, cumartesi ve pazar gününe kadar da süreceğini söyledi.

Pazar günü de tekrar yüksek basıncın altına girileceğini söyleyen Demirhan, bunun ne anlama geldiğini de şöyle açıkladı: Eğer, otoban çevrelerindeyseniz, fabrikaların olduğu bölgedeyseniz. Havanızın kirli olup olmadığını mutlaka kontrol edin, çünkü kirleticilerin çoğalacağı anlamına geliyor.