İsrail'den şoke eden 'Mavi Marmara' teklifi!

İsrail'den şoke eden 'Mavi Marmara' teklifi!
Yayınlanma Tarihi: 05.03.2015 06:28 | Değiştirme Tarihi: 05.03.2015 06:28

Mavi Marmara konusunda köşeye sıkışan İsrail, Musevi bir işadamı aracılığıyla ulaştığı mağdur avukatlarına, sürpriz bir teklite bulundu.

İsrail, bir aracı vasıtası ile Mavi Marmara mağdurlarının avukatlarına, Gazze’deki ablukayı gevşetecek ''Yeşil Hat'' (greenline) ve katliam mağdurlarına 1 milyar dolarlık tazminat ödeme teklifinde bulundu.Mersin limanında kurulması teklif edilen ''Yeşil Hat''tın Türkiye’den Gazze’ye giden malların İsrail gümrüklerine takılmadan ve ambalajları yırtılmadan yerine ulaşmasını sağlayacağı da taahhüt edildi.Mavi Marmara mağdurları için 1 milyar dolar tazminat teklifinde de bulunan aracı, avukatların ''Mavi Marmara üzerinden pazarlık yapmayacaklarını'' beyan etmeleri üzerine, İsrail’in bu bedel karşılığında ne talep ettiğini açıklamadı. 

AMAÇ DAVADAN VAZGEÇİRMEK

İsrail’in teklifi yaklaşık 3 ay kadar önce Türkiye’de yaşayan Musevi asıllı önemli bir işadamı vasıtasıyla Mavi Marmara mağdurlarının avukatları aracılığıyla İHH’ya iletildi. Görüşme önerisinin ''Gazze’ye yönelik abluka ve ticari öneri'' adı altında getirildiğini belirten Avukat Cihat Gökdemir, gelen aracının Gazze üzerindeki ablukanın gevşetilmesini kendilerine ilettiğini, kendilerininse ''Gazze ablukası pazarlık konusu yapılamaz. Kayıtsız şartsız abluka kaldırılmalıdır'' dediğini söyledi.YeniŞafak