Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İsrail resepsiyonunda yine hüsran

İsrail resepsiyonunda yine hüsran

İsrail'in Ankara'da ikinci katip seviyesindeki Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari'nin, ülkesinin bağımsızlık günü nedeniyle bu akşam Swissotel'de verdiği resepsiyona hükümetten yine katılımın olmaması dikkat çekti.

24.06.2014 20:18

İsrail'in Ankara'da ikinci katip seviyesindeki Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari'nin, ülkesinin bağımsızlık günü nedeniyle bu akşam Swissotel'de verdiği resepsiyona hükümetten yine katılımın olmaması dikkat çekti. Bu tablo, İsrail'in özür dilemesinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinin hala tamamlanamadığının göstergesini oluşturdu.Türkiye ile ilişkileri önem arz eden ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklerinin ülkelerinin ulusal günleri nedeniyle verdikleri resepsiyonlar; diplomasinin kodları ile bakıldığında o ülke ile Türkiye'nin ilişkileri konusunda önemli ipuçları veren bir davet özelliği taşır.

İsrail özür dilemiştiİsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nin bu akşam verdiği resepsiyon da bu anlamda önemliydi. ABD Başkanı Barack Obama'nın devreye girmesiyle geçen yıl Mart ayında İsrail'den gelen özür, Türkiye - İsrail ilişkilerini normalleşme sürecine sokmuştu. Ancak bu akşamki resepsiyon, aradan geçen bir yıldan fazla zamana rağmen bu normalleşme sürecinin henüz tamamlanmadığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin resmi düzeyde normale dönmediğini, tazminat müzakereleri ile Gazze'ye abluka konusundaki pürüzlerin tam aşılamadığını gösterdi. Aynı zamanda iki ülke arasında normalleşme isteğinin özüre rağmen uzun bir zamana yayıldığını da gösterdi. Kriz Mavi Marmara baskını ile başladıİsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, Mavi Marmara baskını nedeniyle ortaya çıkan kriz üzerine, 7 Eylül 2011 tarihinde, "ikinci katip" düzeyine düşürüldü. Bu tarihten itibaren İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nde ikinci katip seviyesinin üstündeki bütün diplomatların Türkiye'deki görevleri son buldu. Türkiye'nin diplomatik seviyenin düşürülmesinin yanısıra Gazze'deki ablukanın kaldırılması, Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi ve askeri anlaşmaların askıya alınması konularını da içeren kararları da İsrail'e iletildi. Özür heyetiABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak özür dilemesinin ardından İsrail ile ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin kapısı açıldı. Türk bayrağı asıldı İstiklal Marşı okunduİsrail'in Ankara'da ikinci katip seviyesindeki Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari, ülkesinin bağımsızlık günü nedeniyle bu akşam Swissotel'de bir resepsiyon verdi. Aslında resepsiyon 14 Mayıs'ta verilecekti. İsrail Büyükelçiliği, Soma'daki maden ocağında yaşanan facia nedeniyle bu resepsiyonu ertelemişti. Resepsiyona, hükümeti temsilen katılım olmadı. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı'ndan büyükelçi seviyesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden de general seviyesinde resepsiyona hiç katılım olmadı. Bu tablo da, iki ülke arasında özür ile başlayan normalleşme sürecinin henüz tamamlanmadığı ve ilişkilerin normalleşmesinin henüz resmiyet kazanmadığı olarak yorumlandı.Resepsiyona Türkiye'yi temsilen katılım olmaması nedeniyle açılış, sadece İsrail maslahatgüzarı tarafından yapıldı. Resepsiyon salonunda, İsrail'in yanısıra Türk bayrağı da vardı. Türkiye ile İsrail'in milli marşları okunurken, porotokelde sadece İsrail maslahatgüzarı ve sözcüsü vardı. Gül, Köşk'e davet etmiştiCumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün, Çankaya Köşkü'nde 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla geçen yıl verdikleri resepsiyona, İsrail Maslahatgüzarı Sfari katılmıştı. Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine verdiği önem nedeniyle Sfari'yi, Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyona davet etmişti.
Yorumlar | 0
üye profil