İsrail'de büyük hüsran!

İsrail'de büyük hüsran!
Yayınlanma Tarihi: 30.04.2015 03:05 | Değiştirme Tarihi: 30.04.2015 03:05

İsrail'in Ankara'da ikinci katip seviyesindeki Maslahatgüzarı Amira Oron'un ülkesinin bağımsızlık günü nedeniyle bu akşam Swissotel'de verdiği resepsiyona hükumetten yine katılımın olmaması dikkat çekti.

Bu tablo, İsrail'in özür dilemesinin üzerinden iki yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinin hala tamamlanamadığının göstergesini oluşturdu.Türkiye ile ilişkileri önem arz eden ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklerinin ülkelerinin ulusal günleri nedeniyle verdikleri resepsiyonlar; diplomasinin kodları ile bakıldığında o ülke ile Türkiye'nin ilişkileri konusunda önemli ipuçları veren bir davet özelliği taşır.

İsrail özür dilemişti

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nin bu akşam verdiği resepsiyon da bu anlamda önemliydi. ABDBaşkanı Barack Obama'nın devreye girmesiyle geçen önceki yıl Mart ayında İsrail'den gelen özür, Türkiye - İsrail ilişkilerini normalleşme sürecine sokmuştu. Ancak bu akşamki resepsiyon, aradan geçen iki yıldan fazla zamana rağmen bu normalleşme sürecinin henüz tamamlanmadığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin resmi düzeyde normale dönmediğini, tazminat müzakereleri ile Gazze'ye abluka konusundaki pürüzlerin tam aşılamadığını gösterdi. Aynı zamanda iki ülke arasında normalleşme isteğinin özüre rağmen uzun bir zamana yayıldığını da gösterdi.

Kriz Mavi Marmara baskını ile başladı

İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, Mavi Marmara baskını nedeniyle ortaya çıkan kriz üzerine, 7 Eylül 2011 tarihinde, "ikinci katip" düzeyine düşürüldü. Bu tarihten itibaren İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nde ikinci katip seviyesinin üstündeki bütün diplomatların Türkiye'deki görevleri son buldu. Türkiye'nin diplomatik seviyenin düşürülmesinin yanısıra Gazze'deki ablukanın kaldırılması, Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi ve askeri anlaşmaların askıya alınması konularını da içeren kararları da İsrail'e iletildi.

Özür heyeti

ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, önceki yıl dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak özür dilemesinin ardından İsrail ile ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin kapısı açıldı.

Türk bayrağı asıldı İstiklal Marşı okundu

İsrail'in Ankara'da görevine yeni başlayan ikinci katip seviyesindeki Maslahatgüzarı Amira Oron, ülkesinin bağımsızlık günü nedeniyle bu akşam Swissotel'de bir resepsiyon verdi.

Resepsiyona, hükümeti temsilen katılım olmadı. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı'ndan büyükelçi seviyesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden de general seviyesinde resepsiyona hiç katılım olmadı. Bu tablo da, iki ülke arasında özür ile başlayan normalleşme sürecinin henüz tamamlanmadığı ve ilişkilerin normalleşmesinin henüz resmiyet kazanmadığı olarak yorumlandı.

Resepsiyona Türkiye'yi temsilen katılım olmaması nedeniyle açılış, sadece İsrail maslahatgüzarı tarafından yapıldı. Resepsiyon salonunda, İsrail'in yanısıra Türk bayrağı da vardı. Türkiye ile İsrail'in milli marşları okunurken, porotokelde sadece İsrail maslahatgüzarı vardı. Resepsiyona başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin Ankara'daki büyükelçilerinin katılımı dikkat çekti. ABD Büyükelçisi'nin, İsrail'in maslahatgüzarı ile resepsiyondaki sohbeti de dikkat çekiciydi.

AŞIRI GÜVENLİK ÖNLEMİ

Resepsiyon hedeniyle İsrail görevlilerinin aşırı güvenlik önlemi alması dikkat çekti. Resepsiyon salonuna davetli olmayan gazeteciler, iki saat öncesinden sıkı güvenlik denetiminden geçirilerek alındı. Bazı gazeteciler, bu aşırılığı protesto ederek resepsiyona katılmadı.

Davetliler dışında kontrolden geçen görevli gazetecilere, denetimden geçtiğine dair plastik bilezik takılması da tepki topladı.