İsrail 3. Özgürlük Filosu'na uluslararası sularda müdahale etti

İsrail 3. Özgürlük Filosu'na uluslararası sularda müdahale etti
Yayınlanma Tarihi: 29.06.2015 04:31 | Değiştirme Tarihi: 29.06.2015 11:23

İsrail ordusu, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'ndan bir tekneyi müdahale ederek durdurdu. Tunus eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el Marzuki'nin bulunduğu tekneye yapılan müdahalenin uluslararası sularda gerçekleşmesi tepkileri artırdı.

Müdahalenin, İsrail hükümetinin emriyle gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Yorucu diplomatik çabaların ardından İsrail hükümeti, donanmayı, Gazze deniz ablukasını delme girişiminde bulunan bir tekneye yönlendirdi. Uluslararası hukuka uygun olarak, İsrail ordusu tekneye bir kaç kez yönünü değiştirmesi tavsiyesinde bulundu. Bunun reddedilmesinin ardından, Gazze Şeridi'ne uygulanan deniz ablukasının delinmesini önlemek için askerler uluslararası sularda tekneyi ziyaret ederek arama yaptı." 

Müdahaleyi gerçekleştiren askerlerin "güç kullanmaya gerek olamadığını" söyledikleri belirtilen açıklamada, müdahalenin "başarılı olduğu" kaydedildi. 

Açıklamada ayrıca teknenin şu anda Aşdot Limanı'na doğru götürüldüğü ve 12-24 saat içinde ulaşmasının beklendiği kaydedildi. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu önceki günYunanistan'ın Girit adasından demir almıştı.

Filoya öncülük ediyordu

Tunus eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el Marzuki ve İsrail meclisindeki Filistinli milletvekillerinden Basil Gattas'ın bulunduğu tekne, öncü unsur olarak uluslararası sulara ulaşırken, diğer tekneler de aynı güzergahı takip ediyordu.

İsrail'in 2007'den beri Gazze topraklarındaki Filistinlilere karşı sıkı biçimde sürdürdüğü ablukayı delmeyi ve Gazze'ye insani yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu'nu oluşturan 5 teknede toplam 48 kişi yer alıyor.

İsrail'in Marianne teknesine uluslararası sularda müdahale etmesinin ardından, aynı güzergahı takip eden Juliano 2 teknesi Girit'e geri dönüş kararı aldı. Resmi adı "Sea Rex" olan ancak Gazze seferinde, 2011'de Cenin'de öldürülen İsrailli sinemacı ve aktivist Juliano Mer-Khamis anısına "Juliano 2" adı verilen teknede AA muhabiri de bulunuyor.

Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'nun başını çeken balıkçı teknesi "Marianne", İsveç'in Göteborg şehrinden 11 Mayıs'ta demir almıştı. 

İsrail Dışişleri Bakanlığı, 3. Özgürlük Filosu teknelerinin deniz ablukası altındaki Gazze'ye ulaşmasına izin vermeyeceklerini, filodaki aktivistleri ülkelerine geri göndereceklerini açıklamış ancak müdahalenin yöntemine ilişkin ayrıntı paylaşmamıştı.

Netanyahu tebrik etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'na uluslararası sularda müdahale eden İsrail donanmasını tebrik etti.

Netanyahu, müdahalenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Bu filo, bölgemizdeki dehşeti görmezden gelerek Hamas terör örgütüne yardım eden bir yalan ve ikiyüzlülük gösterisinden başka bir şey değil" ifadesini kullandı.

Gazze ablukasını delmenin uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia eden Netanyahu, şunları kaydetti:

"(Gazze Şeridi'ne) Denizden girişin önlenmesi uluslararası hukuka uygundur ve hatta BM Genel Sekreterinin bir heyetinden de destek görmüştür. İsrail kendisini uluslararası hukuka uygun şekilde savunan tek demokrasidir. Geçmişte olduğu gibi savaş malzemelerinin deniz yoluyla Gazze'deki terör örgütlerine ulaştırılmasını kabul edemeyiz."