AYM el koydu: Bağımsızlık girişimi durduruldu

AYM el koydu: Bağımsızlık girişimi durduruldu
Yayınlanma Tarihi: 11.11.2015 22:20 | Değiştirme Tarihi: 11.11.2015 22:20

İspanyol hükümeti, hukuki danışma organı Devlet Avukatlığı Kurumu aracılığıyla Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosunda kabul edilen "bağımsızlık deklarasyonu" için Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu

İspanyol hükümetinin bugün yaptığı başvuruyu değerlendiren mahkeme, oy birliğiyle Katalan Meclisi’nin kararını geçici olarak durdurdu.

5 ay süre var

Anayasa Mahkemesi’nin, bağımsızlık önergesinin anayasaya uygun olup olmadığına karar vermesi için 5 ay süresi bulunuyor. Bugün akşam saatlerinde alınan karar, üst düzey 21 Katalan yetkiliye şahsen bildirildi.Katalonya Özerk Yönetimi Geçici Başkanı Artur Mas ve Meclis Başkanı Carmen Forcadell dahil 21 Katalan yetkili, mahkeme kararına uymazsa ve bağımsızlık girişiminde bulunurlarsa, görevleri askıya alınacak.

"Kararı tanımayacağız"

27 Eylül seçimlerinde 135 sandalyeli mecliste 72 vekil kazanan ayılıkçı oluşumlar ‘Junts pel Si’ (Evet için Birlikte) koalisyonu ve CUP partisi, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını tanımayacaklarını açıklamıştı.Bu durumda, mahkeme kararına uymayan ve bağımsızlık girişiminde bulunan Katalan yetkililer ve memurlar “itaatsizlik ve isyan” suçlarından 25 ila 30 hapis cezasına çarptırılabilir.