Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İşitme engelli çocukların eğitimi için 500 km pedalladılar!

İşitme engelli çocukların eğitimi için 500 km pedalladılar!

500 km boyunca Çocuk Eğitim Derneği için pedallayan bisikletçileri işitme engelli çocuklar İstanbul’da, Atatürk Havalimanı’nda ellerinde dövizlerle karşıladı.

05.07.2017 13:06

İki Türk bisikletçi, işitme engelli çocukların eğitimi için faaliyet yürüten Çocuk Eğitim Derneği’nin sesini duyurmak için Tuna Nehri boyunca 500 km pedalladılar. Ulaş Yılmaz ve Göksel Doğuş Ocak, Almanya’nın güneyinden doğup Karadeniz’e dökülen Tuna Nehri’nin başlangıç noktası olan Donaueschingen’den Regensburg’a kadar süren bisiklet yolculuklarını 7 günde tamamladılar. 500 km boyunca Çocuk Eğitim Derneği için pedallayan bisikletçileri işitme engelli çocuklar İstanbul’da, Atatürk Havalimanı’nda ellerinde dövizlerle karşıladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kadıköy Belediyesi İletişim Birimi’nde çalışan Ulaş Yılmaz ile Çek Cumhuriyeti’nde uluslararası bir şirkette çalışan Göksel Doğuş Ocak, Tuna Nehri’nin başlangıç noktası olan Almanya’nın Baden-Württenberg Eyaleti’ndeki Donauechengen’de buluşup Bayern Eyaleti’ndeki Regensburg’a kadar aralıksız pedalladılar. Tuna Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktaya kadar nehir boyunca bisikletle 2.857 km’lik hattı tamamlamayı hedefleyen bisikletçiler turun ilk etabını Çocuk Eğitim Derneği için gerçekleştirdiler. Turun zorlu olduğu kadar keyifli de olduğunu belirten bisikletçiler işitme engelli çocukların eğitimine destek amacıyla yapıldığı için daha da anlamlı olduğunu ifade ettiler.  Çocuk Eğitim Derneği’nde eğitim alan çocukların Atatürk Havalimanı’nda yurda dönüşte karşıladıkları bisikletçi Ulaş Yılmaz “Bu tur bizim hayalimizdi,  ilk etabını tamamladığımız için mutluyuz. Nehri Karadeniz’e kadar takip etmeye devam edeceğiz. Turumuzu devamlı takip eden Çocuk Eğitim Derneği sayesinde de işitme engelli çocukların eğitimiyle ilgili çok şey öğrendik ve insanlarla paylaştık. Her etapta ÇED gibi faaliyet yürüten kurumları duyurmayı hedefliyoruz” dedi. Ayrıca Blogger Kukla Süreyya’da geziyi takip ederek, sosyal medyada paylaşımları ile projeye destek verdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Tuna Nehri, Almanya’nın güneyinde Kara Ormanlar’dan doğan Brigach ve Breg isimli iki küçük nehrin birleşmesi ile başlıyor ve 2.857 km boyunca ilerleyerek Romanya’dan Karadeniz’e dökülüyor. Tuna Nehri havzası 19 ülkeden 80 milyondan fazla insan tarafından paylaşılıyor ve bu özelliği onu dünyanın en uluslararası nehir havzası yapıyor. Avrupa’nın Amazon’u olarak tarif edilen Nehrin özellikle Türk bisikletçilerin pedalladıkları kısmı ciddi bir biyolojik çeşitliliğe sahip. Nehrin oluşturduğu havzalar kuş göç yolları üzerinde yer alıyor ve milyonlarca göçmen kuşa konaklama ve beslenme olanağı sunuyor. Tuna Nehri boyunca yer alan bisiklet yolu da dünyanın çeşitli yerlerinden bisiklet tutkunlarının tercih ettiği Avrupa’nın en uzun bisiklet yollarından.

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuk Eğitim Derneği 0-14 yaş arası işitme engelli çocuklara sözel-işitsel yöntemle erken çocukluk, okul öncesi dönem ve ilk-ortaokullara giden işitme engelli çocuklara da etüt saatlerinde ücretsiz eğitim vermektedir. Çocukların eğitimlerinin yanı sıra ailelerine de eğitim ve psikolojik alanlarda destekler verilmektedir. Ayrıca sağlık alanında işitme engelli çocukları ücretsiz olarak destekleyen Çocuk Eğitim Derneği İstanbul Ataşehir semtinde Ataşehir Belediyesi’nin ve diğer sponsorların destekleri ile bu hizmetleri vermeye devam etmektedir. www.cocukegitimdernegi.org.tr

Haber ile ilgili metin girin!.

Yorumlar | 0
üye profil