Işıklar, tüm dünyada 1 saatliğine kapatılacak

Işıklar, tüm dünyada 1 saatliğine kapatılacak
Yayınlanma Tarihi: 21.03.2019 14:44 | Değiştirme Tarihi: 21.03.2019 14:44

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, 6 Nisan'da gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında 1 saat boyunca dünya genelinde ışıkları söndürülmesi çağrısında bulunacak. Dünya Saati etkinliği adını alan etkinlik 10 yıldan bu yana sürüyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF),  iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması konusunda tüm dünyanın dikkatini çekmek için 10 yıldır Dünya Saati (Earth Hour) adlı bir etkinlik düzenliyor. Geçtiğimiz yıl 7 kıtadaki 135 ülke ve bölgeden 2 milyar insanın katıldığı etkinlikte kişi ve kurumlar, ışıkları söndürerek küresel iklim değişikliğine dikkat çekiyor.

Türkiye’de WWF Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilecek etkinlik, 6 Nisan Cumartesi günü 20.30 – 21.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. ‘Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç’ temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte geçtiğimiz yıl 3 bini aşkın kurum ışıklarını söndürmüş, iki milyar kişi etkinliğe katılım göstermişti.

Küresel çapta gerçekleştirilmekte olan bu etkinliğe bireysel ya da kurumsal olarak kayıt olmak için dunyasaati.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Katılımcılar, etkinliğe katılacakları noktayı harita üzerinden işaretleme imkanına sahipler. Bu sayede etkinliğe katılım gösteren diğer kişilerle bir araya gelme fırsatı yakalıyorlar.

Etkinliğin web sitesini ziyaret edenler, sitenin ana sayfasında bulunan sembolik boğaz köprüsünün bir ışığını söndürebilecekler. Etkinliğin gerçekleşeceği 6 Nisan Cumartesi günü ise İstanbul Boğazı’ndaki üç köprünün de ışıkları gerçekten söndürülecek. Böylece bu önemli etkinliğe, İstanbul’un en önemli sembollerinden biri de katılım göstermiş olacak.