Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
IŞİD'den mayınlı tuzak!

IŞİD'den mayınlı tuzak!

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Irak’taki ilerleyişi karşısında Bağdat yönetimi çaresiz. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ise IŞİD önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor.

24.06.2014 02:14

IŞİD ise ele geçirdiği kentlerde Irak askerlerini ve polislerini infaz ediyor ancak sivil halka karşı her hangi yıkıcı bir eyleme başvurmuyor. Irak’taki son gelişmeleri Kerkük’te Star’a değerlendiren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakan Yardımcısı Enver Hacı Osman IŞİD’in ele geçirdiği kentlere giden yollara mayın döşediğini söyledi.

Vatanımızı koruyacağızTespit ettikleri mayınları etkisiz hale getirdiklerini ifade eden Hacı Osman, Kerkük’ü ve kontrollülerindeki tüm yerleşim yerlerini koruyacaklarını belirterek, “Peşmerge vatanını korumakta acziyet içinde olmadı ve olmayacaktır. Kendimizi korumak için yabancı hiç bir güce ihtiyacımız yok. Şuanda Kerkük başta olmak üzere sıkıntılı bölgelerde biz varız ve buraları sadece biz koruyoruz” dedi. Bağdat yönetimi IŞİD’e yol verdiIrak ordusunun Kerkük ve diğer bölgeleri koruyamadığını vurgulayan Hacı Osman, “IŞİD’in yaptıklarını ve adım adım ilerleyişini önceden gördük. Başta Bağdat yönetimi olmak üzere tüm güçleri uyardık. Ama gerekli tedbirleri almadıkları gibi IŞİD’in ilerleyişi kolaylaştıracak adımlar attılar. Irak ordusu çekildikçe IŞİD ilerliyor. Bağdat kendine çeki düzen vermeli. Ancak Peşmerge olarak biz kendi bölgemizde bunu engelledik ve bir çok yerde geri püskürttük. Şuanda Kerkük tamamen güvendedir” dedi. Yaşananların sorumlusu BağdatIrak ordusunu ve Bağdat’ı sert ifadelerle eleştiren Hacı Osman, “Bağdat yönetimi IŞİD’in katliamlarının birinci derecede sorumlusudur. Irak ordusu kaçmakla ve en önemlisi kaçarak tüm silah ve araçları geride bırakmakla işgali kolaylaştırdığı gibi katliamlara da kapı açtı. Allah’a şükür bir çok yerde biz daha hızlı hareket ederek silah ve araçları kurtarabildik. Bu silahlar IŞİD’in eline geçseydi durum şuanda tahmin edemeyeceğim kadar daha kötü olabilirdi” şeklinde konuştu.Star Gazete
Yorumlar | 0
üye profil