IŞİD'e büyük operasyon hazırlığı

Obama hükümeti, terörle mücadele stratejisi kapsamında IŞİD'e karşı daha sert bir askeri harekât için Kongre'den izin almaya hazırlanıyor.

Yayınlanma Tarihi: 24.08.2014 03:28
Değiştirme Tarihi: 24.08.2014 03:51
IŞİD'e büyük operasyon hazırlığı

Amerika'da yayınlanan Washington Post gazetesi, Obama hükümetinin IŞİD'e karşı kapsamlı bir askeri operasyon için Kongre'den izin almayı düşündüğünü yazdı.

Gazete adı açıklanmayan bir uzman yetkiliye dayanarak verdiği haberinde, kongreden çıkabilecek söz konusu onayın Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı sınırsız güç kullanmak için yasal yetki vereceğini belirtti.


IRAK VE SURİYE'DE OPERASYON

Haberde, ABD ordusunun IŞID'a yönelik yeni mücadele çerçevesinde Irak ve Suriye'de operasyon düzenleyebileceğine dikkat çekilirken Suudi arabistan Ürdün ve Türkiye'nin Irak'taki Sünni vatandaşlarının IŞİD'e destek vermemeleri konusunda ikna edilebileceği ifade edildi. Kongre son olarak 2001 yılında El Kaide, 2002 yılında da Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak'a karşı askeri yetkiye onay vermişti.

Haber ile ilgili metin girin!.
Haberde ayrıca herhangi bir askeri harekat operasyonunu "yapılabilir ve istenebilir" olarak görülmesi gerektiği ve bu yasanın 2001 yılında El Kaide'ye karşı yürütülen "Askeri Güçlerin Kullanım Yetkisi" yasası kapsamında olabileceği vurgulandı.
Etiketler: IŞİD - operasyon - saldırı - ABD