Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İki kanlı örgüt birbirine karşı cihat ilan etti!

İki kanlı örgüt birbirine karşı cihat ilan etti!

Afganistan'da terör örgütü IŞİD ve Taliban'ın birbirlerine karşı cihat ilan ettiği bildirildi.

21.04.2015 13:33

Helmand Emniyet Müdürü Nabi Can Mulahel, terör örgütü IŞİD'in kentin  bazı bölümlerinde faaliyet gösterdiğini belirterek ellerinde Taliban ve IŞİD'in  karşılıklı cihat ilan ettiğine yönelik belgelerin bulunduğunu açıkladı. 

 Taliban'ın, hazırladığı yazıda, IŞİD'in Müslüman olmadığını ifade  ederek onlara karşı cihat yapılması gerektiği çağrısında bulunduğunu söyleyen  Mulahel, IŞİD'in de "İslam'dan çıkan Taliban'a karşı cihat ilan ettiğini" bildirilerle halka duyurduğunu belirtti. 

 Afgan güvenlik yetkililerinden alınan bilgiye göre, IŞİD, hükümetin  kontrolü sağlayamadığı bölgelerde faaliyetlerini sürdürüyor ve militanlarına  eğitim veriyor. 

 Helmand kentinin Keceki ilçesinin Emniyet Amiri Feyzullah Ahonzade, ilçenin Zamen Daver bölgesinde yabancı IŞİD üyelerinin bulunduğunu ve bunların eski Taliban militanlarına eğitim, silah ve  para verdiğini kaydetti. 

 Gazne kentinin Vali Yardımcısı Muhammed Ali Ahmadi de IŞİD'in kentin  beş bölgesinde faaliyet gösterdiğini belirterek bu terör örgütünün komutanlarının  Arap olduğunu ifade etti. Ahmadi, IŞİD'in maddi imkanlarını kullanarak eski Taliban militanlarını ve gençleri kendine çektiğini söyledi. 

 Afgan yönetimini ve NATO'yu bilgilendirdiklerini anlatan Ahmadi, her ikisinin de kaygılarını ve uyarılarını dikkate almadığını savundu. 

 Afganistan'da IŞİD'in varlığı, yaklaşık 6 ay önce, Helmand kentinde  Taliban'la arasında çıkan çatışmanın ardından ortaya çıkmıştı. Helmand  yetkilileri, yüzleri kapalı ve siyah bayraklar taşıyan militanların kentin kırsal  bölgelerinde Taliban ile çatıştığını duyurmuştu. 

 Terör örgütünün 18 Nisan'da düzenlediği intihar saldırısında 38  kişi hayatını kaybetmişti. 

Yorumlar | 0
üye profil