Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kobani'de flaş gelişme!

Kobani'de flaş gelişme!

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG güçlerinin IŞİD’in 16 Eylül’den bu yana kuşattığı Kobani kasabasında kontrolü tamamen sağlamaya yakın olduğunu belirtti.

26.01.2015 14:49

IŞİD'in, Kobani'yi işgal etmesinin üzerinden 133 gün geçerken örgütü kenttten atmak için peşmerge ve ÖSO destekli YPG kuvvetleri saldırılarını arttırdı. IŞİD'in kontrol ettiği son nokta olan kentin Doğu kesimindeki Kaniya Kurda noktasının büyük bölümü YPG'nin denetimine geçerken IŞİD'in kontrol ettiği bir mahalle ve iki caddeden çıkartılması için kuşatma harekatı etkili bir biçimde sürdürülüyor.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Kobani'nin hemen hemen hepsinin Kürtlerin eline geçtiğini iddia etti.Çatışmalarda 41 IŞİD'linin öldürüldüğü açıklanırken, kentin tamamına yakınının kontrol altına alındığı örgütün yakın zamanda Kobani'den tamamen sökülüp atılacağı belirtiliyor.

Ağır silahlı destekKobani'de ilerleyişini sürdüren YPG güçlerine peşmerge ve ÖSO ağır silah atışları ile destek veriyor. Stratejik Miştenur tepesini aldıktan sonra IŞİD'in varlığını sürdürdüğü kentin Doğu kesimine yönelen YPG savaşçıları dün Türkiye sınır hattında bulunan kentin Doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Mahallesi ve Tişrin okulunu IŞİD'den aldı. Sınır hattındaki Miktel noktasına doğru operasyonlarını yoğunlaştıran YPG'nin amacı IŞİD'in denetiminde bulunan Talabyad'dan Kobani'ye ulaşımı kesmek. Bu kapsamda stratejik önemde bulunan Talabyad yolu üzerindeki Alişera köyünü almayı amaçlayan YPG, bu hata içinde Kobani'yi tamamen IŞİD'ten temizleyip zaferini ilan etmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda hazırlık yapılıyor. Geçtiğimiz hafta IŞİD'ten alınan Miştenur tepesine TEVDEM'in (Rojava'daki Kürt birliği) 75 metre uzunluğundaki bayrağı asılmıştı. Doçkalara el konulduKobani'de çatışmalara ilişkin açıklama yapan YPG Basın Merkezi, IŞİD'i kentten atmak için etkili operasyonlara devam edildiği belirtti. Çatışmalara ilişkin ise şu bilgilere yer verildi:"Dün gece güçlerimiz tüm doğu cephesinde eş zamanlı bir operasyon düzenlemiştir. Sınır hattından Miştenur yamaçlarına dek uzanan hatta güçlerimiz 4 cadde daha ilerlemiştir. Çetelere ağır kayıplar verdiren YPG/YPJ savaşçılarımız çetelere ait çok sayıda silah ve cephaneye de el koymuştur. Bu operasyonda tespit edilebilen 41 çete üyesi öldürülmüştür. 14 çete cenazesi güçlerimizin denetiminde bulunmaktadır. Güçlerimiz çetelere ait 1 adet 4 namlulu kaytuşa silahı, 1 adet 23'lük doçka(Uçaksavar), 1 adet 14,5'luk doçka ve çok sayıda askeri malzeme ve mühimmata el koymuştur."
Yorumlar | 0
üye profil