O saldırıyı IŞİD üstlendi! 23 kişi öldü...

Tunus'ta dün gerçekleşen ve 23 kişinin ölmesiyle sonuçlanan saldırıyı IŞİD üstlendi

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2015 17:16
Değiştirme Tarihi: 19.03.2015 17:16
O saldırıyı IŞİD üstlendi! 23 kişi öldü...

Tunus'ta dün gerçekleşen ve 23 kişinin ölmesiyle sonuçlanan saldırıyı IŞİD üstlendi.

Örgüt, yayınladığı bir video ile Tunus'taki müze saldırısının sorumlusu olduklarını ilan etti.

Saldırı 18 Mart günü Tunus'un başkentinde,  parlamento binasının yanındaki müzeye yönelik gerçekleştirildi. Bir grup turist rehin alınmış, Tunus Başbakanı Habib Essid 2 saldırganın öldürüldüğünü, 2 veya 3'ünün de kaçmış olabileceğini, arandıklarını söyleyerek saldırıda ölen yabancı turistler arasında İtalyan, Alman, Polonyalı ve İspanyolların olduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi de saldırıyı "Büyük musibet" olarak nitelendirmiş, "Tunus, yeni saldırıların gerçekleşmesini engellenmek için elinden geleni yapacak" demişti.

Çok sayıda sanat eseri ve mozaiğin sergilendiği Bardo Müzesi'ne yönelik saldırıda rehin alınan turistler, güvenlik güçlerinin 2 saat süren operasyonu sonucunda serbest bırakıldı. Yaralı sayısı belirtilmedi; ancak yaralılar arasında İtalyan ve Polonyalı turistler bulunduğu ifade edildi.
İçişleri bakanlığı sözcüsü, güvenlik güçlerinin, turistlerin öncelikli uğrak noktalarından biri olan müzeye saldıran "2 militanı" öldürdüğünü, müze içindeki çatışmada bir de polisin öldüğünü açıkladı. Görgü şahitleri, saldırganlar ateş ederken müzede tam bir can pazarı yaşandığını, çoğu yabancı olan turistlerin içeri girip havaya ateş etmeye başlayan güvenlik güçlerinin gösterdiği güvenli alanlara sığındığını söyledi.
Analistler, dünkü saldırının, 2002 yılında, El Kaide'nin bir sinagoga yönelik, 21 kişinin öldüğü intihar saldırısından sonraki en büyük saldırı olduğunun altını çizdi.