IŞİD onlara övgü yağdırdı!

IŞİD'den Charlie Hebdo saldırganlarına övgü

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2015 11:52
Değiştirme Tarihi: 09.01.2015 11:52
IŞİD onlara övgü yağdırdı!

Fransa'nın başkenti Paris'teki Charlie Hebdo katliamını düzenleyen Cezayir asıllı Fransız vatandaşı kardeşler Cherif (32) ve Said Kouachi (34) iki gündür yakalanamadı. Fransız polisinin yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattığı silahlı saldırganlara IŞİD'den ise büyük övgü geldi.

Başta Fransa olmak üzere tüm dünyayı şoke eden saldırının üzerinden tam iki gün geçti.

Fransız polisi, Kouachi kardeşleri yakalamak için ülke tarihinde görülmemiş kapsamda operasyon başlattı. Özel kuvvetler ve termal kameraların da kullanıldığı operasyondan henüz bir sonuç alınamadı.

AFP'ye konuşan bir kaynak, Fransa'nın kuzeyindeki Aisne bölgesindeki Villers-Cotteret yakınlarındaki benzin istasyonu işletmecisinin dün sabah iki kardeşi teşhis ettiğini öne sürmüştü. Fransız basını, maskeli ve silahlı şüphelilerin soydukları işletmeden yiyecek ve benzin çaldığını iddia etmişti.

Saldırganların yakalanması için bölgeye polis takviyesi yapılmış, terörle mücadele timleri de olası bir çatışma için alarma geçirilmişti.

Radikal İslamcı örgütleri izleyen SITE Inteligence'dan yapılan açıklamada ise IŞİD'in saldırganlara övgüler yağdırdığı bildirildi.

SITE'a göre, IŞİD; Twitter ve bazı forumlarda yayımladığı günlük haber bülteninde şu ifadeleri kullandı:

"Bugünkü bültenimize Fransa ise başlıyoruz. Kahraman cihatçılar 12 gazeteciyi öldürdü ve Fransız dergisi Charlie Hebdo'da çalışan diğer 10 kişiyi de yaraladı" denildi.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezine Çarşamba sabahı düzenlenen silahlı saldırıda; ikisi polis, 10'u dergi çalışanı 12 kişi öldürülmüştü.