İrlanda Başbakanı'nın koruması Lisa Smith DAEŞ'e katılışını anlattı

İrlanda Başbakanı'nın koruması Lisa Smith DAEŞ'e katılışını anlattı
Yayınlanma Tarihi: 03.12.2019 10:22 | Değiştirme Tarihi: 03.12.2019 10:22

Türkiye’nin Suriye’deki El Hol kampında ele geçirdiği Lisa Smith, önceki gün sınırdışı edildi. 38 yaşındaki DEAŞ'lı Smith, Dublin'e varışında terörle mücadele ekipleri tarafından karşılandı. Terör suçu şüphesiyle gözaltına alınan Smith, ordu mensubuyken radikalleşmiş ve DEAŞ'a katılmıştı.

Türkiye’nin ülkesi İrlanda’ya önceki gün iade ettiği DEAŞ mensubu Lisa Smith’in hikâyesi tüm dünyada gündem oldu. Geçmişte ordu mensubu olan ve eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson ile eski Başbakan Bertie Ahern’in koruma ekibinde görev yapan Lisa Smith, terör örgütü DEAŞ’a katılmadan önce seçkin isimlerle birlikte dünyayı dolaşıyordu. 38 yaşındaki Smith, o zamanlar üniforma içindeyken Batı emperyalizmini eleştiren konuşmalar yapıyordu.

ART ARDA EVLİLİKLER YAPTI

Lisa Smith, 2002'de ani bir kararla ordudan istifa etti. Müslüman oldu ve ağustos ayında Cezayir asıllı biriyle evlendi. Smith’in dini nikâh kıydığı adamla sadece birkaç hafta sonra boşanması ‘resmi olmayan evliliklere’ alışık olmayan arkadaşlarını şoke etmişti. Çok kısa süre sonra Dublin’de yaşayan bir Iraklı ile evlenen Smith, yeni kocasıyla Türkiye’ye balayına geldi. Smith, balayından kısa süre sonra ikinci kocasından da ayrıldı. 

2013 yılında ‘DEAŞ’ın Göbbels’i olarak bilinen Amerikalı John Georgelas ile birlikte ilk kez Suriye’ye giden Smith, hemen ardından Tunuslu Ahmed isimli bir terörist ile evlendi.

DEAŞ'LILARLA İLETİŞİME GEÇTİ

Suriye’ye gidişini saklamayı başaran kadın, önce Türkiye’ye sonra Tunus’a döndü. 2014’te İrlanda’ya geri giden Lisa Smith, Suriye’ye tekrar dönmek için dünyanın çeşitli ülkelerinden DEAŞ mensuplarıyla iletişime geçmeye başladı. Tunuslu Ahmed’den boşanan Smith, daha sonra Suriye’ye döndü.

OPERASYONDA YAKALANDI

Smith bu kez Sajid Aslam isimli Pakistanlı İngiltere vatandaşı ile evlendi. Lisa, şu anda iki yaşında olan Rakeya isimli kızının babası olduğu belirtilen Aslam ile mutsuz bir evlilik içindeydi. DEAŞ’a karşı başlatılan operasyonun ardından yakalanan Smith, bir süredir terör örgütü YPG’nin gözetimindeki El Hol kampında kalıyordu.

KOCASI GEÇEN YIL ÖLDÜ

İrlanda basınına göre, Smith ilk sorgusunda şiddete karışmadığını ve DEAŞ üyesi kocasının geçen sene öldüğünü söyledi. Smith’in kızı Dublin’deki akrabalarına teslim edildi. Smith, suçlu bulunursa 7 yıla kadar hapis cezası alabilir.

"ZATEN HAPİSHANEDEYİM"

Lisa Smith geçen mart ayında CNN’in terör örgütü YPG’nin kontrolünde olan El Hol kampında yaptığı röportaj sırasında muhabire yaklaşarak ‘Ülkemde bir hayli ünlü biriyim’ demiş ve İrlanda’ya geri dönmek istediğini söylemişti.

Smith, CNN’e yaptığı açıklamada “Buradaki bütün insanlar terörist değil, hata yapmış sıradan insanlar” demişti. İrlanda’da kovuşturmaya uğramaya hazır olduğunu, ancak hapse girme konusunda kararsız olduğunu belirterek “Zaten burada hapishanedeyim” diye konuşmuştu. Türkiye’nin ele geçirdiği 287 DEAŞ’lıdan biri olan Lisa ve kızı önceki gün ülkelerine yollandı. Türkiye, Suriye’de yakalanan DEAŞ mensuplarını 11 Kasım’da sınır dışı etmeye başlamıştı. Bugüne kadar 13 Alman, 2 Belçikalı, 2 Hollandalı, bir Danimarkalı, bir İngiliz, bir ABD’li ve bir İrlandalı sınır dışı edildi.