Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İran ve Rusya'nın planları bozuldu!

İran ve Rusya'nın planları bozuldu!

Uzmanlar, Barzani'nin Ankara'ya gelmesi sonucu gelişecek ilişkilerin İran ve Rusya'nın bölgedeki planlarını zora sokacağını ifade ediyorlar.

12.12.2015 12:38

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki stratejik uzman ve akademisyenler, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Ankara'daki iki günlük temasının ikili ilişkilerin farklı bir seviye taşıyacağını savunarak, aynı zamanda İran ve Rusya'nın bölgedeki planlarını da zora sokacağını ifade ediyorlar.

"İlişkilerde farklı bir aşamaya geçildi"

Terör örgütü IŞİD'in 2014 yılının Ağustos ayında Erbil'e yönelik saldırılarını artmasıyla birlikte Kürt bölgesindeki bazı siyasi partiler Türkiye'nin bölgeyi terörle mücadele konusunda yalnız bıraktığını ve yardım eli uzatmadığını uzun bir süre iddia etti ancak Barzani'nin Ankara'ya yaptığı iki günlük ziyaret IKBY'deki uzman ve akademisyenlere göre ilişkilerde farklı bir aşamaya geçildi olarak yorumlanıyor.

Söz konusu ziyaretin Ankara ve Erbil ilişkilerine nasıl yansıyacağını ele almak için Kürt bölgesindeki stratejik uzmanlar ve akademisyenler değerlendirmelerde bulundu.

"Birbirlerine yardım etmesi gereken noktalar var"

Erbil kentindeki Salahaddin Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Cotyar Adil, Erbil ve Ankara arasındaki ilişkilerin 2008'den beri sürekli bir şekilde ilerleme kaydettiğini belirterek, "AK Parti iktidarından sonra özellikle 2008 yılından itibaren Erbil-Ankara ilişkileri arasında ciddi değişimler meydana geldi. Her iki tarafın birbirine yardım etmesi gereken ortak noktalar var. Terörle mücadele, bölgedeki istikrarın sağlam zemine oturtulması ve ticari ilişkilerden dolayı her iki taraf her geçen gün birbirine yakınlaşıyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye, Erbil'e yanında olacağı mesajını verdi"

Barzani'nin Ankara ziyaretinde iki önemli mesajın kamuoyuna verildiğini söyleyen Adil, "Türkiye açık bir şekilde terörle mücadele konusunda Erbil'e destek verdiğini ve yanında olacağı mesajını verdi. Aynı şekilde Barzani de Türkiye'nin istikrarının korunması için hazır olduğu mesajını verdi. Bu iki nokta ikili ilişkilerde çok önemlidir" yorumunu yaptı.

"Rusya ve İran'ın iddiaları tamamen çürüdü"

Rusya ve İran'ın haksız yere IŞİD üzerinden Türkiye'yi karalamaya çalıştığının altının çizen Adil, "Rusya ve İran, Türkiye'nin IŞİD petrolü aldığını veya bu örgüte destek verdiğini iddia ederek kötü bir propaganda yapıyordu. Ancak Türkiye'nin Musul'un Başika kasabasına asker sevkiyatını artırması, o ülkenin terörle mücadele etmeye hazır olduğunun iyi ispatıdır. Türkiye'nin attığı bu adım bölgedeki istikrarın korunmasına yöneliktir. Terörle mücadele çerçevesinde Türkiye, Kürdistan bölgesine destek veriyor. Bu destek de Kürtler tarafından takdir karşılanıp, ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Bölge üzerindeki planları tehlikeye girdi"

Rusya'nın bölgede İran'ın yanında durarak Türkiye karşıtı bir cephe açmaya çalıştığını savunan Adil, "İran ve Türkiye'nin bölgede siyasi-ticari rekabetine Rusya müdahale ederek, bu konuda İran'a destek verdi. Ancak Ankara ve Erbil arasındaki iyi ilişkilerden dolayı, İran ile Rusya'nın bölge üzerindeki planları tehlikeye girdi. Türkiye'ye karşı doğal gaz kartı ile tehdit edilip enerji konusunda yalnız bırakılmaya çalışılıyor. Kürdistan bölgesindeki gaz rezervleri bu tehditlerin hepsini ortadan kaldırıp, Türkiye'nin elini daha da güçlendirecek gibi" şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanı, Kürt bölgesinin öneminin farkında"

Adil, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt bölgesinin Türkiye'nin bölgedeki konumu için ne kadar önemli olduğunu çok iyi farkında. Bölgedeki krizden nasıl çıkılabileceği, ticari ilişkilerle birlikte siyasi ilişkilerinde normalleşebileceğini çok iyi hesap ediyor. Bu yüzden daha önce yaptığı açıklamada bu ay içerisinde ABD, Türkiye ve Kürdistan bölgesi bir araya geleceğini söyledi. Bu durum Türkiye'nin dış siyaset konusunda ne kadar mantıklı hareket ettiğinin bir belgesidir" dedi.

Yorumlar | 0
üye profil