Suudi uçakları İran elçiliğini vurdu iddiası

Suudi uçakları İran elçiliğini vurdu iddiası

İran, Suudi Arabistan'ın Yemen'in başkenti Sana'daki İran Büyükelçiliği'ni vurduğunu, bazı güvenlik görevlilerinin yaralandığını iddia etti..

Şii din adamı Nimr el Nimr’in idamı yüzünden Suudi Arabistan’la İran arasında büyük gerilim yaşanırken İran cephesinden flaş bir iddia geldi...  İran, Yemen'in Başkenti Sana'daki İran büyükelçilik binasının Suudi savaş uçakları tarafından vurulduğunu iddia etti.AP haber ajansı, saldırının dün gece gerçekleştiğinin belirtildiğini geçti.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Yemen'in Başkenti Sana'daki İran Büyükelçilik binasına Suudi Arabistan savaş uçaklarının füze saldırısı düzenlendiğini söyleyerek olayı kınadıklarını belirtti. Saldırıda, binanın hasar gördüğünü ve bazı güvenlik görevlililerin yaralandığını kaydeden İranlı sözcü, saldırının "bilinçli ve sehven" yapıldığı öne sürdü.

Diplomatik misyon binalarının her türlü şartta dokunulmazlık hakkı bulunduğunu söyleyen Ensari, "Riyad yönetiminin bu eylemi, diplomatik misyonların korunmasına yönelik uluslararası tüm hukuk kuralları ve konvansiyonlara aykırıdır " dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Olaydaki zararların tazmini konusuna Suudi Arabistan'ın sorumlu olduğunu ifade eden Ensari, "İran'ın konuyu takip etme hakkını saklı tuttuğunu" ifade etti.

"Araştırıyoruz"

Yemen’de Mart 2015’ten beri operasyon yapan ve Suudilerin başını çektiği koalisyondan yapılan açıklamada İran’ın iddiasının incelendiği ifade edildi. Koalisyon sözcüsü, Husilerin terk edilmiş elçilikleri askeri operasyonlar için kullandığına da dikkat çekti.

Görüntülenme : 318 Yayınlanma Tarihi: 07/01/2016 14:32:33

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin