Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İran da hava saldırısı başlatacak!

İran da hava saldırısı başlatacak!

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Rıza Purdestan, İran'ın Irak ve Suriye'ye hava saldırısı düzenleyebileceğini duyurdu.

09.12.2015 13:11

İran'ın Fars haber Ajansı'nın haberine göre, Purdestan, İran'ın Irak  ve Suriye'ye müdahalesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Purdestan, "İran, Irak ve Suriye'de danışman olarak görev yapıyor. Oradaki varlığımız hem kara hem de havada olabilir" ifadesini kullandı.

Rusya'dan T-90 tankları alacaklar

Purdestan, İran'ın Rusya'dan aldığı silahlarla ilgili, "İran ve Rusya  arasında S-300 füzelerinden sonra T-90 modeli tankların alımı konusu  gündemimizde. Bu konuyla ilgili yakında iki ülke uzman heyetleri karşılıklı  görüşmeler yapacak" dedi.

İranlı generaller ölüyor ama...

İran hükümeti, Suriye'deki savaşa müdahil olduğu yönündeki iddiaları  resmi düzeyde yalanlarken, çatışmalarda öldürüldükleri haberi basına yansıyan  İranlıları, "gönüllüler" olarak nitelendiriyor.

Öldürülen Devrim Muhafızları mensuplarını ise "emekli", "eski asker"  ya da "danışman" olarak nitelendiren İran yönetiminin bu tavrı, Esad rejimine  askeri destek verdiği yönündeki suçlamaları savuşturma amacı taşıdığı şeklinde  yorumlanıyor.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA tarafından 15 Haziran'da yayımlanan  haberde Suriye'de öldürülen İran askerlerinin sayısını 400 olarak duyurmuştu.

Yorumlar | 0
üye profil