İran'da koronavirüs şoku! "Ağır hastaları hastanelerin kabulü zorlaştı"

İran Koronayla Mücadele Kurulu Bilim Komitesi Üyesi Dr. Mesud Muradi, ülkede koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle, salgına yakalanan hastaların tedavi edildiği hastanelerde yer kalmadığını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 12:36
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 12:36
İran'da koronavirüs şoku! 'Ağır hastaları hastanelerin kabulü zorlaştı'

İran Koronayla Mücadele Kurulu Bilim Komitesi Üyesi Dr. Mesud Muradi, bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Kovid-19'a yakalanan ve hayatını kaybedenlerin sayısı özellikle başkent Tahran gibi büyük şehirlerde giderek artıyor. Durum öyle bir seviyeye geldiki, ağır hastaları hastanelerin kabulü zorlaştı. Sağlık merkezlerinde koronavirüse yakalanan hastaları yatıracak yer kalmadı" diye konuştu.

Tahran gibi büyük şehirlerde salgınla mücadeleyle ilgili sınırlamaların yeniden uygulamaya geçirilmesi gerektiğini anlatan Muradi, "Şehirler arası geçiş, kalabalık mekanların kapatılması, uzaktan çalışma ve toplu taşıma araçlarının durumu gibi konular tekrar ele alınmazsa gelecek haftalarda, hastane koridorlarının Kovid-19 hastalarıyla dolduğu sağlık çalışanlarını zora sokacak hasta ve ölü sayısının hızla artacağı günlerle karşılaşacağız" dedi. 

İran'da dün itibarıyla virüs kaynaklı can kaybı 25 bin 986'ya, vaka sayısı da 453 bin 637'ye yükseldi. 

(AA)