Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İran'dan krizi bitiren hareket

İran'dan krizi bitiren hareket

İran, karasularına girdiği gerekçesiyle Basra Körfezi’nde alıkoyduğu ABD Donanması’na ait iki bottaki 10 Amerikan askerini serbest bıraktı.

13.01.2016 12:16

İran ile ABD arasındaki askeri bot krizi çözüldü. İran, karasularına girdiği gerekçesiyle Basra Körfezi’nde alıkoyduğu ABD Donanması’na ait iki bottaki 10 Amerikan askerini serbest bıraktı.

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Ali Fedevi, ABD donanmasına ait iki botun, navigasyon sistemlerindeki arıza nedeniyle İran karasularına girdiğinin anlaşıldığını ve askerlerin kısa süre sonra serbest kalacaklarını açıklamıştı.

İran devlet televizyonuna konuşan Tuğamiral Fedevi, "İncelemeler ortada düşmanca ya da casusluk amacıyla yapılmış bir eylem olmadığını ve iki Amerikan botunun navigasyon sistemlerindeki arızadan dolayı İran karasularına girdiğini gösteriyor. Sorun çözülmek üzere" demişti.

Basra Körfezi'nde dün 16.30 sıralarında İran karasularına giren ABD donanmasına ait iki bottaki 10 asker gözaltına alınarak Farsi Adası'na nakledilmişti. Gözaltına alınan biri kadın dokuz askerin durumlarının iyi olduğu ifade edilmişti.

Akşam saatlerinde bir Pentagon yetkilisi açıklama yaparak, “Olayın hemen sonrasında İran makamlarıyla iletişim kurduk, personelimizin güvenliği ve iyi olduklarına dair tarafımıza bilgi verildi. Denizcilerimizin yollarına kısa sürede içinde devam etmelerine izin verileceğine dair teminat aldık” demişti.

Zarif, "ABD özür dilemeli" demişti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği belirtildi.

Reuters’ın, Tasnim haber ajansından aktardığı habere göre İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif  ABD askerlerinin İran’ın karasularına girdiğini ve ABD’nin özür dilemesi gerektiğini” ifade etti.

İran devlet televizyonu Press TV, askerlerin İran Devrim Muhafızları tarafından sorgulandığını duyurdu. (hurriyet.com.tr)

Yorumlar | 0
üye profil