Irak'ta 18 Türk işçi kaçırıldı!

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2015 09:59 | Değiştirme Tarihi: 02.09.2015 15:55

Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarında Nurol İnşaata bağlı bir spor kompleksinde çalışan 18 Türk maskeli ve asker kıyafeti içindeki kişiler tarafından kaçırıldı. Kaçırılan 18 kişi sabaha karşı yerel saatle 5 civarı karavanlarından zorla çıkarılarak arazi araçlarına bindirilip ortadan kayboldular.

Irak’ın Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr kentinde sabaha karşı yerel saatle 05:00 sıralarında yüzleri maskeli ve üniformalı kişilerce kimliği belirsiz kişilerce baskın düzenlendi.

Nurol İnşaata bağlı bir şantiyeye 20’ye yakın araç ile  gelen kişiler, şantiyenin güvenlik görevlilerini bağlayarak etkisiz hale getirdi. Şantiyede bulunan 18 kişiyi ise kaçırdı. Nurol İnşaat’tan yapılan açıklamada 3’ü mühendis, 14 işçi, 1 muhasebeci toplam 18 kişinin kaçırıldığı açıklandı.

Türk işçilerin karavanlarında uyudukları sırada bulundukları şantiyeye sabah erken saatlerde baskın düzenlendi. Bağdat'ın Sadr semtinde 18 Türk işçinin yerel saatle sabah karşı 5 civarı karavanlarından zorla çıkarılarak arazi araçlarına bindirilip kaçırıldığı bildirildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Nurol İnşaat: '18 çalışanımız kaçırıldı'

Türk şirketi Nurol İnşaat'ın yöneticisi de, "Irak'ın başkenti Bağdat'ta 18 çalışanımız kaçırıldı" açıklaması yaptı. Kaçırılan işçi sayısının 20'den fazla olduğu ancak çoğunun Türklerden oluştuğu iddia ediliyor. 

Kurtulmuş: "Iraklı yetkililerle temas halindeyiz"

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Irak'ta 18 Türk işçinin kaçırıldığını, olayın henüz sıcak olduğunu ve Iraklı yetkililerle temasa geçildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Kurtulmuş: "Bağdat'ta bir Türk müteahhitlik firmasında çalışan 18 vatandaşımız kaçırılmıştır. Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir" dedi.

Türkleri özellikle ayırmışlar

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta  kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir  muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini  diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik"  dedi. 

Bilgiç, Bağdat'ta bir Türk  şirketinin stadyum inşaatında çalışan 18 Türk vatandaşının dün gece üniformalı  bir grup tarafından kaçırıldığını öğrendiklerini belirtti. Olayın saat 03.00  civarında meydana geldiğini söyleyen Bilgiç, şunları kaydetti: "Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın  öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas  etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor.  Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk'ün arasında 14 işçi, 3 mühendis ve  bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz."  

Bir gazetecinin "Sadece Türk işçiler mi alıkonulmuş" sorusunu  yanıtlayan Bilgiç, Türk işçilerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi  tutulduğu yönünde bilgi edindiklerini kaydetti. 

Bağdat Büyükelçiliği devrede

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Irak güvenlik makamlarıyla Bağdat Büyükelçiliği'nin temas halinde olduğunu belirtti. Kaynaklar, kaçırılmanın olası nedenlerinin araştırıldığını ifade etti.

46 Türk vatandaşının kaçırılmasını hatırlattı

Türk işçilerin kim tarafından kaçırıldığı yönünde ise bir bilgi yok. Türkiye, ABD ile birlikte geçtiğimiz günlerde IŞİD'in Suriye'deki birçok hedefini havadan bombalamıştı. 

Terör örgütü IŞİD geçtiğimiz yıl Musul'da Türk konsolosluğunu basarak 46 Türk vatandaşını 3 ay boyunca rehin almıştı. 3 ay rehin kalan 46 Türk vatandaşı zarar görmeden kurtarılmıştı.