Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Irak, yağı Ermenistan'dan mı alacak?

Irak, yağı Ermenistan'dan mı alacak?

Irak hükümetinden şoke eden yaptırım planı... Yemeklik yağını artık Türkiye'den değil Ermenistan'dan alacak.

25.12.2015 11:12

Irak hükümetinden şoke eden yaptırım planı... Yemeklik yağını artık Türkiye'den değil Ermenistan'dan alacak.
Türkiye'nin Başika'daki askeri eğitmenleri korumak için Irak'a asker göndermesine tepki gösteren Irak hükümeti, Türkiye'den yemeklik yağ ithalatını azaltmayı planlıyor. Irak hükümetinin Ermenistan'dan yağ alınması yönünde görüşmeleryaptığı öğrenildi.

7 yıllık tüm yemeklik yağ ihtiyacı Türkiye'den karşılandı

Irak Ticaret Bakanlığı sözcüsü ajansa yaptığı açıkalamda Bağdat'ın 7 yıldır tüm yemeklik yağ ihtiyacını Türkiye'den karşıladığını belirtti. Sözcü yıllık ithalat miktarı konusunda bilgi vermezken, hükümetin Başika krizine tepki olarak Türkiye'den yağ alımını azalatcağını ve başka pazarlara yöneleceğini söyledi.

Irak'taki yağ fabrikaları faaliyete geçecek

Zöcü, Ticaret Bakanı Muhammed ia el Sudani de Ermenistan'ın Bağdat Büyükelçisi Karen Krikoryan ile görüşmesinde Bağdat'ın Türkiye yerine Ermenistan'dan yemeklik yağ ithal edebileceğini büyükelçiye söylediği bilgisini aktardı.

Reuters'a konuşan bir Ermenistan Büyükelçiliği yetkilisi görüşmeyi doğruladı. Ancak görüşmenin ayrıntıları konusunda bilgi vermekten kaçındı. Irak Sanayi Bakanı Muhammed el Daraci ise ülkedeki yağ fabrikalarının önümüzdeki yıldan itibaren yeninden faaliyete geçeceğini belirttti.

Yorumlar | 0
üye profil