Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Irak, ABD'den hava operasyonu talep etti

Irak, ABD'den hava operasyonu talep etti

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerika Birleşik Devletleri'nden Irak Şam İslam Devleti örgütü IŞİD'in mevzilerine hava operasyonu yapmasını istedi.

19.06.2014 06:05

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) IŞİD'e hava operasyonu düzenlemesini talep etti.Zebari, ''Amerika Birleşik Devletleri'yle aramızdaki stratejik anlaşmaya bağlı olarak resmen IŞİD'in mevzilerine hava saldırısı talep ettik. Hava saldırıları IŞİD'in motivasyonunu kıracak ve bizim güvenlik güçlerimize yardım edecek'' dedi.Amerika Birleşik Devletleri'nin bu çağrıya nasıl bir karşılık vereceği ise henüz netlik kazanmış değil.

ABD'DE ÇÖZÜM ARAYIŞLARI SÜRÜYORBu arada ABD Başkanı Barack Obama, Irak için çözüm seçenekleri üzerine görüşmelerini sürdürüyor.ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Şii Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile istişarelerde bulunduğu belirtildi. Irak ve ABD'de siyasi ve askeri çözüm arayışları sürerken Irak derin bir kosa sürüklenmeye devam ediyor.Ülkede Irak Şam İslam Devleti örgütü IŞİD militanları, peşmerge ve Irak ordusu arasındaki çatışmalar sürüyor. Irak ordusu, Selahaddin ve Diyala'da IŞİD militanlarının eline geçen bölgeleri geri almaya çalışıyor. RAFİNERİ IŞİD KUŞATMASINDAMilitanlarsa Beyci'de ülkenin en büyük petrol rafinerisini ele geçirmek için ağır silahlarla saldırıyor. Ancak Irak ordusunun saatler süren çatışmanın ardından militanları püskürttüğü belirtiliyor. TUZHURMATU HAYALET KENTE DÖNDÜIŞİD tehdidi altındaki Tuzhurmatu kentiyse hayalet kenti andırıyor. Halkın, Tuzhurmatu'daki evlerini terk ederek peşmerge kontrolündeki Kerkük'e sığındığı belirtiliyor.
Yorumlar | 0
üye profil