iPhone'larda iOS 14 güncellemesiyle geldi! Turuncu nokta nedir?

Apple'ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14'ü kullanıcılarla buluşturdu. Sistemde birçok yeni özellik dikkat çekerken onlardan biri de telefonların sağ üst kısmında beliren turuncu noktaydı. Kullanıcılar bu noktanın ne işe yaradığını merak ederken, ne işe yaradığı ortaya çıktı. Şebeke göstergesi çubuklarının üzerinde yer alan turuncu renkli bir nokta. Apple'ın gizlilik özelliklerinin en yenisi olan bu turuncu nokta, telefonlarda kamera ve mikrofonu kullanan uygulamaları incelemeyi sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2020 09:43
Değiştirme Tarihi: 20.09.2020 09:43
iPhone'larda iOS 14 güncellemesiyle geldi! Turuncu nokta nedir?

Mobil şebeke bilgisini gördüğünüz çubukların hemen üzerinde yer alan bu nokta, aslında tüm kullanıcılar için kritik bir önem arz ediyor. Kullanıcıların gizlilikleri için tasarlanan ve bundan sonra görmeye alışmamız gereken bu özellik, telefonunuzda kamera ya da mikrofon gibi donanımları kullanan hangi uygulamaların bulunduğunu gösteriyor. Aslına bu tür uygulamalar çok fazla ancak her ne olursa olsun iPhone sahiplerinin, turuncu noktayla ilgili detayları incelemeleri gerekiyor.

TURUNCU NOKTA NASIL KULLANILIYOR?

Apple'ın gizlilik hizmetlerinin yeni bir parçası olan turuncu nokta özelliği, özellikle de kaynağına pek güvenmediğiniz uygulamalar için kritik bir önem arz ediyor. Çünkü bu özellik sayesinde kullanıcılar, telefonlarındaki hangi uygulamaların kamera ve mikrofon gibi hassas donanımlara ulaştıklarını görüntüleyebiliyorlar. 

Eğer iOS 14'ün yeni özelliğiyle birlikte telefonunuzdaki uygulamalardan hangilerinin kamera ve mikrofona ulaştığını görüntülemek isterseniz, telefonunuzun "Ayarlar" bölümüne ulaşabilirsiniz. Burada yer alan "Gizlilik" alt menüsü içinde yer alan bilgiler de telefonunuzdaki uygulamalarla ilgili detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacak.

iOS 14'ün yeni özelliğiyle birlikte kullanıcılar, gizlilikleri ile ilgili bir farkındalık yakalamış olacaklar. Çünkü aslına bakacak olursak uygulama mağazalarında yer alan uygulamalara güvenmek oldukça zor. İşte Apple da bu tür bir özellik geliştirerek kullanıcıların, yükledikleri uygulamalarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmalarını sağlayacak. Son olarak, bu özellik içerisinde karşılaşacağınız tüm uygulamaların kötü amaçlı olduğunu düşünmenizi gerektirecek bir şey olmadığını da belirtelim. Neticede bugün WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalar da telefonunuzun kamera ve mikrofon gibi hassas donanımlarını kullanıyor. (Webtekno)