İnternetten beğenip satın aldığı telefon yerine gelen ürünle hayatının şokunu yaşadı

Eskişehir'de yaşayan 21 yaşındaki Rabia Yılmaz, ikinci el ürünlerin satıldığı bir internet adresinden telefon siparişi verdi. Kargosu eline ulaşan genç kız, kutuyu açtığında telefon yerine Türkçe sözlük geldiğini gördü. Hayatının şokunu yaşayan genç kız, iletişime geçtiği dolandırıcılardan hakaret işitip küfür yediğini ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2021 13:21
Değiştirme Tarihi: 27.05.2021 13:21

İkinci el telefonlar satan bir internet sayfasından uygun fiyatlı bir telefon beğenen 21 yaşındaki Rabia Yılmaz, ilan sahibiyle irtibata geçip fiyatta anlaşma sağladı. 300 lira kaparo gönderen Yılmaz, kargoya verilen ürünü beklemeye başladı. Kargo eline ulaştı ve kutuyu açan Rabia hayatının şokuyla karşı karşıya kaldı. 

Kargoda telefon yerine Türkçe sözlük vardı. Dolandırıldığını anlayan genç kız aynı numara üzerinden tekrar iletişime geçti. Telefondaki kişiden hakaret ve küfür işiten Rabia Yılmaz, yaşadığı bu ikinci şok üzerine emniyete başvurup suç duyurusunda bulundu.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Güvenmem açısından bana kimlik bilgilerini gönderdi"

Hayatında ilk defa böyle bir dolandırıcılıkla karşılaştığını dile getiren Rabia Yılmaz, “İnternet üzerinden ikinci el telefon satışı yapan bir uygulamadan telefon sipariş verdim. Şahsa kendi iletişim bilgilerimi verdim. Şahıs bana Whatsapp üzerinden ulaştı. Telefonun videolarını, fotoğraflarını ve faturalarını bana attı. Ben telefonu beğendim. Bir meblağda anlaştık. Ona güvenmem açısından bana kimlik ve IBAN bilgilerini kanıt olarak gönderdi. Sonra şahsın kardeşi telefonu Mersin Tarsus’tan göndereceğini belirtti. Ben de güvenmek açısından 'kargoya gittiğinde görüntülü arayım ve telefonu göreyim' dedim. Şahıs da bana 'güvenlikler izin vermiyor' deyip kargonun fotoğrafını ve dekontunu gönderdi. Benden bir meblağ talep etti. Ben de 300 lira kaparo gönderdim. Geri kalan parayı da kargomu aldıktan sonra göndereceğimi söyledim” dedi.

"Bana hakaretlerde bulunup küfür ettiler"

Kargosunu aldıktan sonra iletişime geçtiği dolandırıcıların alaycı konuşmalarıyla karşılaştığını ifade eden Rabia Yılmaz, şunları aktardı:
“19 Mayıs tarihinde kargom elime ulaştı. Ama kargomu açtığımda içinden ne yazık ki telefon yerine Türkçe sözlük çıktı. Büyük bir şok geçirip Whatsapp üzerinden iletişime geçtim. Numaralarını aradım ama kullanılmamaktaydı. Şahıs bana ikinci bir numara vermişti. O numarayı sürekli aradığımda hattım meşgule düşüyordu. Sonra telefonum açıldı ve kahkahalarla bana güldüler. Ben dolandırıldığımı söylediğim halde güldüler. Bana hakaretlerde bulunup küfür ettiler. Ayrıca kendi yaptıkları suçu da kabul ettiler. Mesajlarımda da bunlar duruyor. Gönderdiğim paranın onlar için çerez parası olduğunu ve daha büyük rakamlarla uğraştıklarını söylediler. Bunları delil olarak karakola sundum. Hem dolandırıcılık hem de hakaret davalarımı açtım. Bir an önce yakalanmalarını ve cezalarının yerine getirilmesini talep ediyorum.”

Kaynak: İHA