İnsan yüzlü örümcek bir kez daha ortaya çıktı! Yakaladığını yiyor...

Daha önce 6 kez Türkiye'de görüntülenen ve görüntüsü insan yüzüne benzeyen köşeli yengeç örümceği, Denizli'de arıyı öldürürken görüntülendi. Görenleri hayrete düşüren örümcek, arıları ve büyük sinekleri yiyerek besleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 11.06.2021 15:12
Değiştirme Tarihi: 11.06.2021 15:12

İnsan yüzlü örümcek ilk olarak 1805 yılında Fransız Chales Athanase Walckenaer tarafından Thomisus Onustsus adıyla tanımlandı. Örümcek, Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde Burak Deniz TUtkun tarafından bulundu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Arıyı öldürürken örümceği bulan Burak Deniz Tutkun, örümceğe yakından baktığında insan yüzüne benzediğini görerek hayrete düştü. Gördüğü örümceğe inanamayan Tutkun kavanoza koyarak arkadaşlarına gösterdi. Araştırmalara başlayan Tutkun, örümceğin Türkiye’de sadece 6 kez görüldüğünü ve kendi bulduğunun ise 7’ncisi olduğunu öğrendi. Üzerinde bulunduğu çiçeğin rengine bürünerek yırtıcılardan korunan insan yüzlü örümceği arı ve büyük sineklerle besleyip gözü gibi bakmaya başlayan Tutkun, ardından örümceği doğal yaşam alanına bıraktı.

“Kimisi sahte olduğunu söylüyor”

İnsan yüzüne benzediğini görünce ilk başta inanmayıp arkadaşlarına gösteren Tutkun, “İşyerimde dolaşırken hayvanlara yem veriyordum. Dalın üzerinde arının can çekiştiğini gördüm ve baktım üzerinde insan yüzlü örümcek vardı. Tuttum ve ofise arkadaşların yanına götürdüm. Arkadaşlara gösterdim ve insan yüzlü olduğunu iyice fark ettik. Kaçmasın diye kavanoza koyarak araştırmalar yaptık. Türkiye’de 6 tane olduğu ortaya çıktı ve et, maydanoz, arı ile besleniyormuş. Endemik bir tür sanırım. Sonra sosyal medyaya atınca bazı arkadaşlar ulaştı. Biz de araştırmasını yaparak Türkiye’de 7’ncisinin bizde olduğunu gördük. Örümceği bulunca arkadaşa götürdüm ve o da çok şaşırdı. Herkes şaşırıyor, arayıp soruyorlar ve kimisi sahte olduğunu söylüyor. Örümceği sonrasında doğal ortamına salacağım. Çünkü biz ne kadar besleyebiliriz? Besleyemeyiz. Doğasında üreyerek çoğalsın, bunun tabii ki de çifti vardır” dedi.

Kaynak: İHA