İngiltere için koronavirüs aşısı iddiası! 7 Aralık'ta BioNTech Covid-19 aşısı yapılmaya başlanabilir

İngiliz basını, Almanya'da yaşayan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in sahibi olduğu BioNTech ve Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının 7 Aralık'tan itibaren uygulanabilme ihtimalinin bulunduğunu öne sürdü.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2020 12:24
Değiştirme Tarihi: 30.11.2020 12:24
İngiltere için koronavirüs aşısı iddiası! 7 Aralık'ta BioNTech Covid-19 aşısı yapılmaya başlanabilir

Almanya merkezli BioNTech'in geliştirdiği corona virüs aşısına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Financial Times'a göre onay bekleyen BioNTech aşısını İngiltere hükümeti 7 Aralık'tan itibaren uygulayabilir. 

İngiliz gazetesine göre Pfizer'la birlikte geliştirilen aşı ABD'de ise 10 Aralık'taki  ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA toplantısının ardından onay alabilir. 

BBC'nin aktardıklarına göre ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün Başkanı Anthony Fauci'nin de NBC televizyonuna yaptığı açıklamada "Büyük ihtimalle, neredeyse kesin bir şekilde, ilk öncelik grubundaki bireylerin bir kısmını Aralık ayı sona ermeden aşılayacağız" dediği belirtiliyor.

Alman yetkililerin de haftasonunda, Avrupa'daki denetçi kurumların yeşil ışık verir vermez, gelecek ay aşılamayı başlatmak için hazırlıklar yapıldığını söylediği kaydediliyor.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın Bavyera Radyosu'na yaptığı açıklamada "Bugün itibariyle Pfizer/BioNTech aşısının Aralık ayı ortasında onay almasını bekliyoruz" dediği aktarılıyor.

Financial Times, gazetenin gördüğü gizli belgelerde, Avrupa Birliği genelinde ilaç ve tedavilere onay veren Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) Pfizer/BioNTech aşısı ve Moderna'nın geliştirdiği aşıya onay verip vermemeyi gelecek ay ele alacağının belirtildiğini söylüyor. Gelecek ay verilecek onayın, 27 üyeli AB'de 2020 sona ermeden aşılamanın başlamasının önünü açacağı kaydediliyor. (NTV)