İngiltere'den koronavirüs aşısı için açıklama: "Kısmi koruma sağlıyor"

İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde koronavirüs aşısı için çalışmalar devam ediyor. Ancak çalışma sonuçları pek de yüz güldürmüyor. Çünkü yapılan testlerde, koronavirüsün aşıya karşı direnci gözler önüne serildi.

Yayınlanma Tarihi: 19.05.2020 10:55
Değiştirme Tarihi: 19.05.2020 10:55
İngiltere'den koronavirüs aşısı için açıklama: 'Kısmi koruma sağlıyor'

Koronavirüs aşısı için İngiltere’deki dünyanın en iyi üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’nde çalışmalar devam ediyor. Geliştirilen aşı, öncelikle fareler ve makak maymunları üzerinde denendi. Testler sonucunda ise insan üzerinde yalnızca “kısmi koruma” sağlayabileceği açıklaması yapıldı. 

Yapılan testlerde, aşılanmış maymunların bir süre sonra yeniden enfekte olduğu saptandı. Öte yandan  virüs miktarında aşılanmamış maymunlara kıyasla bir azalış olmadığı gözlendi. Söz konusu aşı denemeleri yakında insanlar üzerinde de denenecek. 

İNGİLİZ HÜKÜMETİNDEN DESTEK

Koronavirüs aşısı çalışmaları için İngiliz hükümeti 130 milyon sterlinlik destek paketi açıklamıştı. Oxford Üniversitesi’nin ilaç firması AstraZeneca ile 100 milyon doz üretim için anlaştığı ve ilk 30 milyonun Eylül ayına kadar İngiltere içinde dağıtılması kararının alındığı belirtilmişti. (DHA)