İngiltere'de koronavirüs bitmeden şimdi de ölümcül 'maymun çiçeği virüsü' tespit edildi

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken, İngiltere'den yeni bir 'virüs' haberi geldi. Ülkede, iki ölümcül 'maymun çiçeği virüsü' vakasının doğrulandığı aktarıldı. Konuyla ilgili açıklama ise İngiliz yetkililerden geldi. Peki maymun çiçeği hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? İşte yanıtları...

Yayınlanma Tarihi: 11.06.2021 09:46
Değiştirme Tarihi: 11.06.2021 09:46
İngiltere'de koronavirüs bitmeden şimdi de ölümcül 'maymun çiçeği virüsü' tespit edildi

İngiltere'de koronavirüsün ardından şimdi de ölümcül maymun çiçeği (Monkeypox) virüsü tespit edildi. Hürriyet'in DailyMail'e dayandırdığı habere göre virüs tespit edilen kişilerin yurtdışından virüsü kaptığı ifade edildi. 

Çoğunlukla Orta ve Batı Afrika'da görülen Maymun çiçeği hastalığıyla ilgili bilgiler veren İngiliz yetkililer, hastaların kimliklerini ve gittikleri ülkeleri açıklamadı. 

 

Mayıs ayının ilk haftalarında hasta oldukları belirlenen kişilerin, İngiltere'ye döndükleri gün koronavirüs kısıtlamaları sebebile karantinaya girdikleri ifade edildi.

Sağlık Bakanı durumu 'kesinlikle standart' olarak nitelendirdi ve 'bu tür salgınlarla her zaman karşılaşıldığı' konusunda ısrar etti.

Ancak virüsün kaç hastaya bulaştığı veya virüsün İngiltere'de koronavirüsle birlikte yayılıp yayılmadığı hakkında hiçbir ayrıntı vermedi.

Deride kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Ancak bilim insanları bu virüsün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığının altını çizdi.