İngiltere'de iğnesiz aşı olana 15 bin TL ödenecek

İngiltere'de koronavirüs için iğnesiz aşı geliştirildi. Aşının denemeleri başlatılırken iğnesiz aşı için gönüllü olanlara 785 sterlin (14 bin 850 TL) ödeneceği aktarıldı.

Yayınlanma Tarihi: 14.12.2021 17:24
Değiştirme Tarihi: 14.12.2021 17:24
İngiltere'de iğnesiz aşı olana 15 bin TL ödenecek

İngiltere bilim insanları, Covid-19’un yeni varyantlarına ve gelecekteki koronavirüslere karşı iğnesiz koronavirüs aşısı geliştirdiklerini açıkladı.

Denemelerine başlanacak olan aşısının geniş kapsamlı koruma için geliştirileceği belirtildi.

"KORUMA SAĞLAYABİLİR"

Southampton Üniversitesi tarafından geliştirilen aşının vücuda enjekte etmek için iğne yerine hava jeti kullanıldığı bildirildi. NIHR Southampton Klinik Araştırma Tesisi klinik baş araştırmacısı ve direktörü Saul Faust geliştirilen iğnesiz aşı ile ilgili, "Bu teknoloji, dünya çapında çok sayıda insana geniş kapsamlı koruma sağlayabilir" diye konuştu.

Mevcut Covid-19 aşılarının çoğu, Ocak 2020'de bulunan virüsün ilk örneklerinden alınan spike protein için RNA dizisini kullanırken, yeni aşı için kullanılan DIOSvax adı verilen teknoloji, virüsün nasıl mutasyona uğrayabileceğini tahmin etmeyi amaçlıyor ve yeni ortaya çıkan varyantları hedeflemesine izin veriyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

"YENİ TEKNOLOJİYE İHTİYACIMIZ VAR"

Araştırma şirketi DIOSynVax ile aşıyı geliştiren Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Heeney, "Yeni varyantlar ortaya çıktıkça ve bağışıklık azalmaya başladıkça daha yeni teknolojilere ihtiyacımız var” derken, "Bizi bir sonraki virüs tehditlerinden korumaya yardımcı olmaya hazır yeni nesil aşı adayları geliştirmeye devam etmemiz hayati önem taşıyor” şeklinde konuştu.

GÖNÜLLÜLERE 14 BİN 850 TL ÖDEME

Profesör Jonathan Heeney, "Aşımız, hem bağışıklık sistemini corona virüslere karşı daha geniş bir koruyuculukla yanıt vermeye hazırlama şekli hem de nasıl iletildiği açısından yenilikçi” derken, “Önemli olan, geliştirdiğimiz evrensel bir corona virüs aşısının ilk adımıdır ve bizi sadece Covid-19 türevlerinden değil, gelecekteki corona virüslerden de korur" ifadelerini kullandı.

Aşı için, Southampton bölgesinde mevcut bir aşının iki dozunu almış ancak üçüncü dozu olmayan gönüllüler aranırken, kişilere aşı olmaları karşılığında 785 sterlin (14 bin 850 TL) ödeneceği aktarıldı.

İlgili Sayfalar: Playlist