İngiltere'de dikkat çeken koronavirüs araştırması: Aşı bulunsa bile yaptırmak istemeyenler var

Koronavirüs halen çok sayıda kişinin hayatını almaya devam ediyor. Salgını kontrol altına almak ve virüse çare  bulmak adına da yüz binlerce kişi ve çok sayıda ülke canhıraş şekilde mücadele veriyor. Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika açıklamaları ve gelişmeleri hemen hemen her gün yaşanıyor ancak henüz nihai tedavi bulunamadı. İngiltere'de yürütülen bir araştırma ise birçok kişiye çarpıcı gelecek bir sonucu ortaya koydu. Yapılan araştırmaya katılan kişilerden altıda biri, covid-19 aşısı bulunsa bile yaptırmayacağını ifade etti.  Aşı yaptırmayacağını söyleyen grupla aynı oranda kişi de yaptırıp yaptırmayacağından emin değil.

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2020 11:57
Değiştirme Tarihi: 07.07.2020 11:57
İngiltere'de dikkat çeken koronavirüs araştırması: Aşı bulunsa bile yaptırmak istemeyenler var

BBC Türkçe'de yer alan habere göre dünyada ve özellikle İngiltere'de aşı karşıtlığı yükselmeye devam ediyor. Yapılan araştırmaya göre, hakim olan bu düşünce virüsün kontrol altına alınmasına büyük ölçüde zarar verebilir. Araştırmayı yürüten sivil toplum kuruluşunun yönetici olan Imran Ahmed ( Dijital Nefreti Önleme Merkezi), hayatların normale dönmesiyle umudun, bilim insanlarının bulacağı aşıya bağlı olduğunu ifade etti. Imran Ahmed, aşıya yönelik propagandanın önlenmesi konusunda sosyal medya şirketlerinin sorumlu davranmadığının da altını çizdi. 


1663 kişiyle çalışma yürüten YouGov şirketi, bu araştırmaya katılan kişilerin yüzde 16'sının koronavirüs aşısı bulunsa bile yaptırmayacağını ortaya koydu. Şirket, bu oranın sosyal medyayı takip eden ya da geleneksel medyayı takip edenler arasında değişkenlik gösterdiğini belirtti. 

Dijital Nefreti Önleme Merkezi aşı karşıtı 150 sosyal medya hesabının ve youtube kanalının, koronavirüs salgınıyla birlikte 8 milyon daha takipçi kazandığını kaydetti. 

ABD ve İngiltere'de aşı karşıtlığı kampanyası yürüten 400 hesabın toplam takipçi sayısının da 57 milyona ulaştığının altı çizildi.

Bu hesapların bazılarında pandemiyi Bill Gates'ın başlattığı, Covid-19'a aşıların neden olduğu, koronavirüs testlerinin kadınlarda kısırlığa yol açtığı gibi komplo teorilerine yer veriliyor.

Kaynak: BBC Türkçe