İngiltere'de bilim insanları korkuttu! Koronavirüs test sonuçları yanlış çıkar mı?

İngiltere’deki bilim insanları, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan PCR koronavirüs testlerinde sonucu negatif çıkanların yüzde 30’unun sonuçlarının yanlış olabileceğini belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 17.05.2020 16:28
Değiştirme Tarihi: 17.05.2020 16:29
İngiltere'de bilim insanları korkuttu! Koronavirüs test sonuçları yanlış çıkar mı?

Bilim insanlarına göre, testlere yüzde 100 güvenilmemeli ve asıl semptomlara dikkat edilmeli. Bu semptomları ise şu şekilde sıraladılar: "Yüksek ateş ve öksürüğün yanı sıra kas ağrısı, tat ve koku kaybı ve baş ağrıları." Bilim insanlarına göre, bu semptomları gösteren ancak koronavirüs taşıdığını düşünmediği için karantina ve kısıtlamalara uymayan kişiler virüsün yayılmasında önemli bir etken. 

"YÜZDE 30’U YANLIŞ OLABİLİR"

Yanlış çıkan testlerin yüzde 30 oranında olduğunu düşündüğünü söyleyen Warwick Üniversitesi Viroloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Lawrence Young, “Test sayılarının arttığı bu günlerde bu oran çok sayıda insana tekabül edecektir" dedi.

KORONAVİRÜS TESTLERİNİN YANLIŞ ÇIKMA NEDENİ... 

Peki testler neden yanlış çıkar? Konuyla ilgili yapılan incelemelere göre, bunun iki nedeni var. Birincisi; sağlıkçıların yaptıkları insani hatalar. İkincisi ise testlerin doğru çalışmaması. Hal böyle olunca pek çok ülke, ilk test sonuçlarının ardından ikinci bir test ile doğrulama yapma yolunu tercih ediyor. (DHA)